| Mario1994 a întrebat:

Cu ce te poate ajuta logopedul ca sa nu mai fii sasaita? Merita sa merg la logoped?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

La prima vizita la logoped, vei fi testata, ca doctorul sa vada ce problema ai. Testul cuprinde anumite poezioare, cuvinte cheie alese de logoped in functie de ce problema a observat parintele sau tu ca ai.

Tratamentul consta in probe practice. Daca tu ai probleme cu articularea sau cu fluenta, terapistul iti va arata cum se pronunta corect sunetele si apoi iti va cere sa il imiti. Acest lucru inseamna sa imiti modul in care se misca buzele, gura si limba in timpul pronuntiei.

In cabinetul logopedului se afla oglinzi, pentru ca pacientii sa se uite la propriile miscari. Pentru a face terapia mai placuta si in functie si de varsta ta, logopedul va folosi diferite jocuri, imagini, forme, etc. De multe ori, pentru ca pacientul sa invete mai repede si mai eficient cum sa-si miste buzele si limba in timpul pronuntiei, va fi ajutat cu creioane tinute in gura sau va fi invatat sa fac diferite exercitii cu limba. Iti aduci aminte cand erai mica si te jucai cu limba de-a jgheabul?

| beck2804 a răspuns:

Eu cred ca da. Asta este parerea mea. Eu una nu puteam zice litera " R" si m-a ajutat faptul ca am mers la logoped. Acolo faci diferite exercitii de vorbire, joculete etc. Nu mai tin minte asa bine deoarece au trecut 8 ani de cand nu am mai mers acolo.