| jon_3492 a întrebat:

Cu citeva zile in urma, duminica trecuta.in timpul actului sexual s-a rupt prezervativul.Stau cu mare frica, ca fata e posibil sa fie infectata de hiv,(asa cred eu, ca a avut multi pateneri sexuali). Ce trebuie sa fac? Sa ma duc imediat sa-mi fac analizele? sau dupa 6 luni? Si daca sunt infectat pot sa ma lecuiesc repede inainte de a se agrava? In fine, ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru aceasta expunere, nu are nici un rost sa te testezi acum, ci doar peste 6 luni. Dar poti discuta cu fata sa se testeze si sa-ti spuna rezultatul.
Din pacate, daca esti infectat, nu exista tratament de vindecare. Peste 6 luni, daca cumva vei depista ca esti infectat, vei incepe tratament care sa intarzie cat mai mult instalarea SIDA> Din pacate, in acest moment nu putem vindeca infectia HIV si nici opri evolutia catre SIDA, dar o putem prelungi foarte mult (sunt pacienti care ajung in stadiul de SIDA la 20-25 de ani de la infectare. Speranta este ca in acest timp sa se gaseasca un tratament care sa vindece boala.
Imi inchipui prin ce treci, fiindca am avut si eu un moment cand am acordat prim ajutor un pacient care sangera, fara manusi si am aflat ulterior ca e bolnav de SIDA. Au trecut 6 luni de cosmar, in care m-am gandit dimineata, la pranz si seara la asta (e drept ca eu aveam risc ceva mai mare decat tine). Au trecut vreo 9 ani de atunci si inca ma trec transpiratii reci cand ma gandesc la momentul ala.

| SabinaRsT a răspuns:

Eu spun sa mergi la medic, el este cel mai in masura sa iti spuna ce sa faci, aici ne putem da doar cu parerea. Numai bine!

| Borgir a răspuns:

Frate daca ai luat hiv asta inseamna ca esti purtator hiv nu inseamna sida! Sida este deja etapa urmatoare cand boala deja s-a declansat.Tu poti sa fi purtator de hiv si sa traiesti toata viata fara sa ai sida normal altii pot luat virusul hiv de la tine(prin contact sexual neprotejat sau sange). Ceva de genul asta am patit si eu in liceu si am fost foarte speriat dar totul a iesit bine.De ce nu gandesti pozitiv si vrei sa iti faci viata un calvar timp de 6 luni ca abia atunci poti sa afli daca este sau nu este. Daca fata a avut multi prieteni asta nu inseamna ca este purtatoare de hiv ca nu se gaseste chiar asa peste tot. Sfatul meu este ori sa mergi cu ea la doctor sa isi faa analizele ca sa sari peste asteptarea de 6 luni ori sa te inarmezi cu rabdare si dupa 6 luni sa iti faci analizele.
p.s. am uitat sa iti spun inca ceva daca tot ti-o tragi cu persoane care nu sunt de incredere macar foloseste durex ca sigur nu se rupe!
Bafta si stai linistit!

| Borgir a răspuns:

Irina30 andreea Cine v-a spus voua ca hivul apare la analiza sangelui mai devreme de 6 luni? Daca nu stiti nu vorbiti macar in probleme delicate cum este asta

| Andreea114820 a răspuns:

Eu zic sa te duci imediat la doctor, sa-ti faci analizele si sa vezi ce se intampla...ca daca te duci dupa 6 luni se agraveaza si au si existat unele cazuri de nevindecare. Asa ca du-te acum ca sa nu regreti mai incolowinking

Te pup si sper sa fie bine :*