| geo9617 a întrebat:

Cum as putea lasa la uscat o coaja de banana fara a-si pierde proprietatile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai auzit expresia: "alunecat pe coaja de banana"?
Una din proprietatile principale al cojii de banana este alunecarea, cauzata de umiditate, ceea ce se pierde la uscare.
De uscat se poate intr-un cuptor, in cca 30-60 minute.
Ca sa ramana alunecos, se poate congela, iar la decongelare va fi iarasi alunecos si isi pastreaza si proprietatile, vitaminele.

| CuriousStuff a răspuns:

Nicicum, pe scurt. Si nu stiu la ce proprietati te refer.

Si stii de ce? Pentru ca exista bacterii peste tot, in afara de instrumente medicale/chirurgicale sterilizate. Iar bacteriile alea ca sa traiasca trebuie sa se hraneasca cu ceva. Daca lasi o coaja de banana undeva, bacteriile o sa tot manance din ea, si mananca cu tot cu vitamine si alte oligoelemente pe care le contine acea coaja de banana, deci isi pierde proprietatile. Ca sa o conservi poti sa faci doua lucruri, ori o sterilizezi si astfel distrugi toate bacteriile care ar putea sa o mananace, insa in procesul asta ai distruge banana, ori o ingheti, bacteriile inghetate nu o sa mai manance, insa o sa-si "revina la viata" cand o dezgheti. Insa in procesul de inghetare, din nou alterezi structura coajei de banana, si din nou o sa-si piarda din proprietati.

| geo9617 explică (pentru CuriousStuff):

Stiu ca contine mult potasiu si magneziu, motiv pentru care poate albi si dintii. la asta ma refer in principal

daca o usuc se evapora din ea vitaminele?

| CuriousStuff a răspuns (pentru geo9617):

Nu se evapora, se oxideaza, daca o usuci multe din vitamine o sa se oxideze, o sa mai ramana ceva acolo dar nu la fel ca in una proaspata.

| geo9617 explică (pentru CuriousStuff):

Deci nu va mai avea aceleasi proprietati, nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru geo9617):

Nu... O sa mai aiba putin potasiu si magneziu, dar asa cum am zis, nu la fel ca una proaspata.

| geo9617 explică (pentru CuriousStuff):

Si nu ai idee cum sa fac sa isi pastreze proprietatile?

| CuriousStuff a răspuns (pentru geo9617):

O folosesti cand e proaspata, banane gasesti mereu si nu sunt scumpe, nu vad de ce ai vrea sa le pastrezi.