| TheFrunza a întrebat:

Cum as putea sa am o voce mai groasa sau sa ma aud mai tare cand vorbesc? De exemplu, daca sunt intr-o cafenea, merge muzica, mai vorbesc si niste prieteni si daca eu vreau sa ii zic unui prieten ceva, nu ma aude sau la scoala, in pauza avem muzica pe hol si plus ca mai vorbesc si elevii si daca vreau sa-i zic ceva unui coleg care ii la vreo 2 m de mine, nu ma aude clar. Altii au o voce asa groasa, care se aude tare, poate eu nici daca strig nu ma aud ca ei.
PS: Am aproape 18 ani, deci sa nu aud chestii de pubertate sau dezvoltare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

La APROAPE 18 ani inca esti la pubertate iar maturitatea deplina o atingi doar pe la 24-26 de ani. Asa ca mai ai timp sa te dezvolti.
Vocea de obicei se tot dezvolta si ingroasa la baieti pana la 20-20 si ceva de ani, si ingrosarea tine de factorul genetic si de testosteron, mare lucru nu ai ce sa-i faci. Unii au voce matura la 14 ani, altii au voce "pitigaiata" inalta si la 30. Astepti si vezi, nu ai cum sa o modifici.

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Nu te aude sau nu vrea sa te auda? happy
Vocea umana, oricit de slaba ar fi, are suficienti decibeli daca e ridicata incit sa fie auzita de alt om aflat la 2 m de el, chiar si cu zgomot in jur.