| Cocolinooo87 a întrebat:

Cum as putea sa am un ten luminos,fara cosuri, pete ..etc? O masca? Am auzit ca ceaiul de pelin curata tenul ..adevarat? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PinkPanter a răspuns:

Eu am tenul gras si e foarte greu de ingrijit. Eu, cand vad ca au inceput sa apara cosuri ma spal pe fata ma curat cu sapun sau cu altceva(de ex. Garnier Clean Detox) si imi aplic crema minune: CREMA DE GALBENELE.
Insa eu am tenul gras asa ca o tin in jur de 1-2 ore. Apoi ma curat cu apa calduta.
Repet aceasta ''operatiune'' pana dispar de tot(3-4 zile)
O zi buna!

| PinkPanter a răspuns:

P.S: Aici gasesti intrebuintari ale pelinului http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=382

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

Răspuns utilizator avertizat
| Railly a răspuns:

Iti garantez ca cele mai bune produse de ingrijire a tenului tau sunt cele fabricate din produse naturale: fructe, legume, seminte, miere de albine, malai, cafea si altele asemenea. Trebuie totusi sa tii cont si de faptul ca oricate tratamente faciale naturale iti faci nu vei avea un ten perfect daca esti stresata, mananci fast-food, este sedentara sau ai probleme neurovegetative. Da, acestea reduc din vitalitatea tenului tau si pot contribui la aparitia ridurilor, a ochilor umflati sau a cearcanelor. De aceea trebuie sa te apuci de treaba dinainte.

Este foarte important ca atunci cand urmezi un tratament pentru ten, chiar si atunci cand folosesti produse naturale, sa tii cont de doua aspecte foarte importante: varsta ta si tipul tau de ten. Un tratament care a functionat la o persoana nu iti va garanta succesul pe pielea ta.

Tenurile sunt de 4 tipuri: gras, gras spre normal, uscat spre normal si uscat. Multa lume prefera sa incadreze tenul gras spre normal si cel uscat spre normal la sectiunea ten mixt, insa trebuie sa stii ca este o foarte mare diferenta intre aceste doua tipuri de tenuri, astfel ca ar fi o greseala sa le pui pe amandoua in aceeasi categorie.

Tenul gras il poti recunoaste atunci cand fata ta este mai tot timpul stralucitoare (in sensul de unsuros). Adesea simti grasimea cand iti apesi cu degetele fata. Tenul gras spre normal face referire la acea zona T despre care se vorbeste foarte mult in domeniul make-up-ului: frunte, nas, barbie. Aceste portiuni sunt adesea stralucitoare iar obrajii nu. Tenul uscat spre normal are un aspect placut, natural insa dupa cateva ore de la ingrijirea lui il simti deshidratat. Tenul uscat se caracterizeaza printr-o piele uscata, mai ales in zona obrajilor si, de obicei, se simte si arata deshidratat tot timpul.

Daca ai descoperit ce tip de ten ai atunci poti urma sfaturile pentru un ten perfect pe care ti le propun:

Mananca fructe si legume variate. O dieta mediteraneana este perfecta atat pentru tenul tau cat si pentru intreg organismul tau. Mananca somon sau orice aliment care contine omega 3. Ai sa sesizezi impactul pozitiv foarte repede. In ceea ce priveste pielea ta, esti ceea ce mananci! Nu uita: zaharul este foarte periculos, incearca sa-l inlocuiesti cu mierea de albine.

Pastreaza-ti mereu fata curata si hidrateaza-ti pielea uscata. Daca ai un ten uscat dermatologii recomanda hidratarea tenului macar de doua ori pe zi.

Pentru tenul gras trebuie sa folositi tonice sau sucuri din fructe naturale.

Putin soare. E benefic si sanatos pentru toate tipurile de ten, dar intr-o anumita masura. Nu uita crema de protectie impotriva ultra-violetelor.

Bea apa pentru a-ti curata organismul de toxine.

Fa exercitii ca sa elimini stresul si sa-ti imbunatatesti conditia fizica si circulatia.

Nu sari peste somnul de frumusete, acum pielea ta se regenereaza si organismul de echilibreaza hormonal.

Nu fuma si incearca sa stai departe de fumul de tigara.

Indeparteaza demachiantul. Pentru curatarea tenului tau de fard este foarte important sa folosesti un demachiant adecvat tenului tau, dar la fel de important este si indepartarea acestuia dupa ce te-ai demachiat. Poti folosi apa termala sau o lotiunea tonica in functie de tipul tenului tau.

Tine bacteriile departe. Daca ai un ten gras cu multe impuritati si cosuri atunci iti recomandam sa actionezi asupra acestora numai daca ai dezinfectat zona foarte bine. Acelasi lucru este valabil si pentru mainile tale. Daca indepartezi cosurile cu unghiile atunci infasoara-ti pe degete cate un servetel sau foloseste manusi speciale pentru a diminua pericolul infectarii.

Nu uita, sanatatea ta interioara se va reflecta pe chipul tau. Este foarte important sa-ti mentii sanatatea, sa ai o alimentatie echilibrata si bogata in nutrienti, sa faci miscare si sa zambesti.