| Alphahkbg a întrebat:

Cum as putea sa-mi gestionez furia gen sunt o fira calma si nu imi place asta vreau sa nu mai fiu asa chill la orice lucru si sa-mi pot anula calmitatea asta cand este necesar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Dinuuu a răspuns:

Cred ca cel mai bine te adresezi unui specialist. Sunt mai multe tehnici cum ar fi terapia cognitiv-comportamentala, psihanaliza, etc. Psihanaliza este cea mai eficenta, dar este de durata cu vizte frecvente.

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de psihoterapie pentru asta. Sunt mai multe tipuri. Mergi si discuta cu un psihoterapeut! Merita banii dați unui psihoterapeut bun.

| HelpingHands a răspuns:

Soluția e simplă! Se numește să ai o reacție la lumea din jur! Inghiontelile pe care le ai cu ceilalți te fac într-un fel să te simți mai viu! Dar ai grijă, schimbă-te gradual, ca să observi ce pierzi în procesul ăsta.

| Afurisenia a răspuns:

Nu e bine deloc ce vrei tu. Violenta naste multe probleme. Ai un avantaj fiind calm. Invata argumente cu care sa combati atitudinea celorlati. Vorbele bune fac mai mult decat o bataie.

| Alphahkbg explică (pentru Afurisenia):

Pumn vs Minte care castiga daca el ataca?

| Afurisenia a răspuns (pentru Alphahkbg):

Oho, poate castiga mintea daca o are si stie sa o foloseasca!
Stiu persoane care nu au deloc forta. Dar au scapat de multe ori cu istetimea mintii, chiar si in fata unui grup de rrromi.

| Alphahkbg explică (pentru Afurisenia):

Pai da problema face ca la tarani(oameni de la tara) inteleg cu mult mai greu...

| Afurisenia a răspuns (pentru Alphahkbg):

Taranii sunt mult mai isteti decat smecherii umflati la sala.

| Alphahkbg explică (pentru Afurisenia):

Rar, majoritatea sunt ori prea prosti ori clovi dar majoritatea smardoi de parca tasu e mare mafiot cu niste aere din astea de na...
Am si colegi de la tara care au onoare si sunt foarte de treaba