| sorin_radulescu a întrebat:

Cum, cand si unde a aparut virusul HIV?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Aici ai istoricul virusului HIV si iti las si un link daca doresti mai multe detaltii: Istoric
SIDA (sindromul imunodeficienţei dobândite) este cauzat de virusul imunodeficienţei umane (HIV), un retrovirus din familia lentivirusurilor, familie rămasă necunoscută până în anii 1983. În acel an, cercetătorii francezi Barre, Sinoussi şi colaboratori ai acestora izolează de la pacienţii cu adenopatie (creşterea în dimensiuni a ganglionilor limfatici din zonele axilare, inghinale, cervicale), un virus pe care îl denumesc "virus asociat limfadenopatiei" (LAV - Lymphadenopathy Associated Virus). Tot în acel an, în S. U. A., Gallo şi colaboratori ai săi izolează un virus pe care îl denumesc HTLV-III (Human T-cell Lymphotropic Virus type III). LAV şi HTLV se dovedesc în final ca fiind acelaşi tip de virus, virus care primeşte numele de HIV. Începând de la acea dată s-a răspândit în jurul lumii, infectând milioane de persoane. Rezultatul infectării cu HIV este distrugerea sistemului imunitar, iar datorită acestui fapt toate persoanele infectate sunt predispuse la infecţii ocazionale şi complicaţii neoplazice. Retrovirusurile sunt incapabile să se reproducă în afara celulelor cu ADN. Luc Montagnier şi colab. descoperă în Africa de Vest un al doilea virus generator de SIDA, pe care îl denumesc LAV-II. Din aceeaşi zonă, se izolează de către cercetătorii americani un virus HTLV-IV, care se dovedeşte a fi identic cu LAV-II. Acum virusul LAV-II/HTLV-IV este cunoscut ca HIV-2. Alte cercetări virusologice efectuate pe specii de maimuţe africane scot în evidenţă la Cercopithecus aethiops (maimuţa verde apucătoare sălbatică) existenţa unui virus producător de imunodeficienţă, apropiat structural de HIV; virusul este botezat STLV-III (Simian T Lymphotropic Virus type III), pentru ca apoi să fie numit SIV (Simian Immunodeficieny Virus) şi subclasificat în mai multe [http://hiv-web.lanl.gov/content/hiv-db/REVIEWS/PEETERS2002/Fig3.jpg tipur

http://ro.wikipedia.org/wiki/HIV

4 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Din cite am auzit undeva, se pare ca prin zoofilie, contact sexual intre om si maimuţă.
(Dumnezeu nu bate cu parul si de aceea a facut toate vietuitoarele cu pereche, tocmai pentru a nu se incrucisa intre ele)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut in Africa, pe la jumatatea secolului al XX-lea (nu se stie exact cand), intai in regnul animal si apoi s-a luat la om, in alta forma, desigur. Din pricina prostitutiei si lipsei de educatie din tarile africane, s-a raspandit in randul unui segment mare din populatie. Pe celelalte continente au adus HIV "turistii sexuali", care au venit in contact cu persoanele infestate din Africa. Eu sincer cred in teoria unei mutatii accidentale mai degraba decat in teoriile alea paranoice in care o mana criminala din SUA a inventat virusul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HIV a fost intr-adevar transmis de la maimute dar nu cum se crede. In lumea civilizata a aparut destul de recent (anii 70) cand cercetatorii americani incercau sa dezvolte un vaccin impotriva hepatitei B. Acest vaccin a fost incubat in sangele unor maimute africane care erau purtatoare de HIV. Vaccinul a fost infectat in cursul unor experimente pe oameni.

| simona_petrisor a răspuns:

Se spune ca a aparut in Africa, sec. XX, ca o anomalie in dezvoltarea unui virus al primatelor (ma refer la maimute). Cum a ajuns la oameni nu stiu sa-ti zic, poate prin muscatura?