| TheExpert01 a întrebat:

Azi umblat pe net după niște jocuri si mi-a apărut virusul poliția româna.Calculatorul meu nu are nimic merge la fel dar îmi e frica sa nu se strice...ce as putea face?

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Stai linisti nu are de ce sa se strice.

| al3xander a răspuns:

Http://www.bitdefender.com/VIRUS-1000659-en--Trojan-Ransom-IcePol.html
trebuie sa downloadezi utilitara asta si sa intri in "Safe Mode with Command Prompt" ca sa poti rula utilitara ca sa-l stearga. nu, nu iti strica nimic doar ca este o porcarie de virus enervanta si trebuie sters.

| TheExpert01 explică (pentru al3xander):

Am folosit in timp ce calculatorul mergea normal)nu in safe. Oare am sters virusul? Am dat si un scan cu windows deffender si totul e ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheExpert01):

Deci ai rezolvat? De ce spun unii oare ca nu are ce sa strice? Hai sa lasam toti caii acolo. Mai, cum sunt unii.Sa stii ca in ciuda a toate acel virus politia romana,chiar daca il stergi,raman urme. Duap stergere, nu mai poti deschide programele decat in "play white". Nu o sa apara nimic open sa poti deschide. Eu am fost patit si stiu. Am sters partitia 'C" la reinstalarea windows-ului. Fa cum zic baietii, dar daca nu merge, sterge partitia. Da doamne sa fi scapat deja de el.dar asta odata instalat, face mult rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga antivirus si scaneaza. Merge calculatorul, nu are enimic, dar acel virus iti sterge din programe, posibil sa fure date.De exempplu afla emailul si parola de la facebook,ti-l sparge, si apoi revii aici si mai pui o intrebare cum ca ti-a fost sparta parola. In fine, un virus poate face multe, pana ati bloca calculatorul. Deci un anti malware, antivirus in general.

| TheExpert01 explică (pentru anonim_4396):

As da scan la PC dacă ar merge Avastul... Apas ca prostu si nu se deschide