| username_4398 a întrebat:

Cum credeti e dureros sa nasti?*(se refera la femei) (barbatii daca vor tot pot raspunde)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, nasterea naturala este foarte dureroasa.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu am avut o sarcina foarte usoara... totul a decurs foarte bine, nu mi-a fost rau o clipa... am facut de toate... insa nasterea in sine a fost un dezastru... nu am sa o uit niciodata... pot sa zic ca am incercat ambele... si nasterea naturala si cezariana... m-am chinuit 6 ore sa nasc normal... timp in care langa mine au nascut 8 femei... nu exagerez au urcat in sala de nasteri cu dureri au impins de doua ori gata... insa eu 6 ore am crezut ca o sa ma sfasie in doua durerile si contractiile (cauzata de perfuzia pusa )ca dupa 6 ore sa imi faca cezariana... fetita mea s-a nascut cu stop caridio-respirator... a fost resuscitata... acum e ok si perfect sanatoasa insa... din cauza unei erori medicale era cat pe ce sa imi pierd copilul... in fine asta e... cezariana a fost ok... dupa m-a dururt 2 zile un pic si apoi am fost ok... daca as fi stiut ce ma asteapta as fi cerut cezariana din start ...care de fapt a fost indicat de anestezistul meu care trebuia sa imi faca rahianestezie... insa dupa numai 30 min de stat langa mine mi-a zis ca nu are rost sa mai stea ca eu nu voi naste normal... nu vreau sa te speriu... ca nu fiecare femeie este la fel... trebuie sa stii ca fiecare organism este altfel... fiecare femeie este altfel... asta cum ti norocul... insa ma bucur ca am o fetita frumoasa si sanatoasa ...in fond asta conteaza

| machupicchu a răspuns:

Ca intotdeauna depinde de organism... Am vazut femei care au nascut repede(unele chiar f.repede) si am vazut cazuri de adevarat chin(in general fete f. tinere) femeile pentru ca sa nasca mai repede, erau in stare sa inghita orice chiar si rah., le-am vazut inghitind ulei de ricin(este cumplit de gretos). Dar cu toate aceste dureri nu am reusit sa vad nici o femeie spunand ca a durut-o f. rau(dupa ce au nascut). Parca ele se nascusera si nu copii lor... Nasterea, la o prima vedere pare ceva "scarbos", apoi, cand vezi si observi procesele de transformare prin care trece un organism in timpul unei nasteri, iti dai seama ca este nu frumos, ci extraordinar... Eu prin astfel de sentimente am trecut in timpul petrecut in maternitate.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu, e o placere sa nasti. Doar nu iese din burtica decat un bebe. Sau doi, trei...

| eni a răspuns:

Depinde de organism.Nasterea naturala nu e asa de dureroasa, eu cred ca depinde si de anestezie si de medic...mult curaj!

| claudya a răspuns:

Nu nici usor nici greu... oricum durerea trece...eu de ex.nu am avut dureri decat cu primul... celelalte 2 nasteri au fost mult mai usoare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca n'am incercatlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasterea e dureroasa dar se uita repede durerile si tot cand iti vezi puiu cu bratze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este

| adrian91 a răspuns:

Dupa cate am auzit e greu.
Dar am mai auzit caci dupa ce ai nascut, ori cat de mare ar fi fost durerea te bucuri de copilul ce l-ai nascut.