| Mindjack a întrebat:

Cum e mai bine pentru. ochi cu lumina stinsa, sau chiar si aprinsa, setarile pentru monitor

Luminoase sau cele intunecate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RappaDanny a răspuns:

Cand te uiti la tv sau chiar la monitor, e bine cu lumina aprinsa, setarile de la monitor e doar pentru calitate, cum iti place tie. Cum e mai bine pentru ochi ti-am raspuns deja.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Eu zic ca cele prea luminoase ar putea face rau la ochi.

| AAAdelin a răspuns:

Ziua cu lumina stinsa fiteste, iar luminozitatea monitorului nu trebuie nici mica, nici mare, potrivita, sau se poate si mare, pe cand noaptea este indicat ca sa stai cu lumina stinsa si cu luminozitatea monitorului mai intunecate, deoarece, dupa ce stingi tv-ul si\sau monitorul, retina te v-a suporta o puternica trecere de la lumina la intuneric, si nu este bine.
Sper ca te-am ajutat!

| hardy1 a răspuns:

Cu lumina stinsa
setarile de la monitor pe la jumate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina monitorului o setezi cat nu simti ca te jeneaza la ochi.
De asemenea este bine sa mai fie si-o sursa de lumina mica in camera si dupa circa 30 minute sa schimbi privirea din monitor spre un loc intunecat ca pupila da dilate, altfel o sa ai probleme cu ochii in timp, scade elasticitatea si ai sanse sa ajungi la ochelari, a se vedea tot mai multi tineri care au nevoie de ochelari dupa ce au stat ani intregi in fata calculatorului.

| Mindjack explică:

Multumesc pentru. sfaturi, am ajuns la parerea ca, ziua stau asa cum e, si incerc sa fac sa fie cat mai lumina.
Si noaptea...ori incerc cat mai luminos, ori stau cu lampa... big grin