| aimullah123 a întrebat:

Cum e posibil ca tigarile sa cauzeze cancer si la alte organe in afara de plamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că otrăvurile pe care le conțin nu rămân doar în plămâni, ele trec și în sânge, stomac, aparat excretor etc.

| Andreeush a răspuns:

Plămânii sunt primii afectați însă nu sunt singurii afectați.
https://titanacademy.ro/......r-din-jur/

| Frank51 a răspuns:

Ca sa ajunga la plamani, trece prin inca 5 organe, apoi inca 5 sunt afectate indirect, practic nu poti face cancer la ovare din cauza la tigari daca la asta te referi, ci doar la organele afectate direct sau indirect(stomac, esofag, laringe, plamani, inima, limba, dinti, etc)

| JicaContra a răspuns (pentru Frank51):

happy
cancerul se raspandeste in organe cu aceeasi densitate
de exemplu daca ai la plamani, se duce la creier, daca ai la ficat se duce la pancreas, etc.

faza e ca NU "trece" prin organe, ci este raspandit de sange, in care ajung celule canceroase care se mai desprind de tumoare

| Frank51 a răspuns (pentru JicaContra):

La sfarsit, cand corpul victimei cedeaza, da. Se numeste metastaza. Noi vorbeam de transmiterea precoce a cancerului.

| JicaContra a răspuns (pentru Frank51):

In afara de aparatul respirator (gura, gat, plamani, etc.) nu am auzit niciodata ca cineva ar fi facut cancer direct la alt organ

unde ai auzit asa ceva?

| StrongHeart a răspuns:

Nu sunt un specialist dar cred ca substantele chimice(tigarile din comert contin multe substante aditive cancerigene)ajung in sange si astfel se raspandesc catre alte organe.

| JicaContra a răspuns:

Este o otrava, tot sistemul respirator poate fi afectat
in plus INTOTDEAUNA cancerul se raspandeste si la alte organe, moment in care, organele au rezistenta diferita, asa ca poti sa ai plamani foarte puternici care fac fata la cancer, si alt organ care e foarte slabit sa nu faca fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate substanțele care ajung în plămâni, ajung în sânge și de acolo în tot corpul. Tu crezi că oxigenul stă în plămâni și joacă șeptică cu dioxidu' de carbon?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigarile afecteaza toate celulele

| oz_1736 a răspuns:

Cancerul se raspandeste si la alte organe

| Mokuzai a răspuns:

Poate aparea si cancer la rinichi.
Simptome: -durere în lateral;
-oboseală;
-pierderea apetitului și/sau scădere inexplicabilă în greutate;
-febră;
-durere osoasă;
-tensiune arterială crescută
-sânge în urină
Stomac:
-Arsuri puternice
-Indigestie severa
-Greata neexplicata
-Dureri de stomac
-Varsaturi persistente
-Pierdere in greutate neintentionata
-Oboseala
De asemenea poti face cancer la gat,ochi,pancreas, laringe, esofag, tumori pe creir etc.
Pai cum e posibil, fumand.