| tartarin a întrebat:

Poate stressul sa cauzeze cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Stresul in sine nu. Fiecare are anumite brese in sistem, fie genetic, fie datorate unui stil de viata nesanatos. Iar stresul le largeste si ajuta infectia sa se instaleze. Cancerul mai poate avea drept cauza, desi nu toata lumea impartaseste aceasta idee, personal o creditez, brese in sistemul psihic. Cancerul la gat -locul unde ne raman toate lucrurile pe care nu le spunem intreaga viata, cancerul la plamani, lipsa noastra de aer pentru suflet etc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Direct - NU.
Indirect: stresul poate cauza dereglari ale metabolismului, ale organelor, care pot conduce si la cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La cele mai multe boli, etiologia nu este încă cunoscută.
În prezent s-a constata că un factor care "ajută" la instalarea unei boli ar fi chiar stressul.
Doctorul recomandă să nu stăm stresați de situațiile care ne înconjoară: instabilitatea serviciului, starea financiară, relațiile cu cei de lângă noi, etc.
Cancerul este o boală incurabilă și tind să spun că și stressul este un factor determinant al bolii.
Nu o dată un pacient care nu a fumat, nu a făcut abuz de alcool, nu și-a pierdut nopțile aiurea, a dus o viață echilibrată s-a trezit direct în metastază (ultima fază a cancerului!) și nu a mai trăit mai mult de o lună.
P. s.: cunosc cazuri personale.
Sănătate fără stress.
Pa, pa.