| Diclordifeniltriclormetilmetan7 a întrebat:

Cum e prima oara la ginecolog? Adica am secretiile vaginale de aproape doi ani (1 si un 3-6 luni) si abia astept sa imi vina menstruatia(nu e nevoie sa imi spuneti cum se numeste prima menstruatie) si stiu ca e bine sa fie alb-transparent si fara miros dar luna trecuta mi-a curs de doua ori maro; cred (putin rosiatic) si tot fara miros. Insa m-am ingrijorat putin. Am auzit ca in urma cu... nu stiu cati ani la o fata I-a venit in ora de educatie in fata clasei si mama a zis ca daca o sa imi mai curga FOARTE MULT atunci o sa mergem la doctor. Eu simcer nu prea stiu daca vreau sau nu deoarece stiu ca va trebuii sa ma dezbrac dar totusi vreau sa aflu daca sunt sanatoasa. Deci cum e prima oara (si de mai multe ori) la ginecolog? Daca sunt fete intre 12-16 ani care stiu m-as bucura enorm de mult daca mi-atibpovesti. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Nu cred ca ai nimic, putin cate putin o sa-ti vina rosu. Ca sa fii sigura ca nu-ti vine in ora iti recomand tampoane din acelea subtiri pentru uz zilnic care se lipesc de lenjerie.

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Am 20 si nu am fost la ginecolog cand mi-a venit ciclul.
La ginecolog te duci cu altfel de probleme, nu neaparat cu ciclu. Cand ma dureau ovarele m-am dus la ecograf, iar daca esti virgina nu are ce sa iti faca decat sa se uite la o radiografie si sa iti prescrie un tratament. Nu te dezbraca nimeni, la momentul asta nu cred ca vaginul tau e chiar atat de accesibil laughing
Cand mi-a venit mie ciclul mama mi-a dat un tampon si aia a fost treaba