| anonimmmmma0010 a întrebat:

Am facut-o cu prietenul meu pe 30 august. Ultima oara mi-a venit pe 12 august. Saptamana trecuta mi-a curs un lichid maro,dar mi-a curs foarte,foarte putin,cateva picaturi.(nu mi-a curs niciodata lichid maro pana atunci)iar acum un lichid alb,aproape transparent. Tin sa mentionez ca am facut-o protejati, iar la sfarsit am verificat daca prezervativele au avut vreo problema, au fost in regula, nu au fost sparte.(a fost prima oara cand am facut-o) sunt riscuri de a ramane insarcinata? Am aproape 16 ani...chiar nu mi-as dori la varsta asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un RASPUNS obiectiv si catusi de cat corect si nu doar simple pareri sau presupuneri subiective care in foarte mare masura pot fi total gresite/eronate, era necesar sa oferi 2 informatii absolut necesare in aceasta situatie :
-- tipul ciclului menstrual de a fi mereu regulat sau neregulat,
-- si lungimea medie a ciclului menstrual ca numar de zile.
Fara aceste informatii strict necesare se poate presupune ca ar putea exista urmatoarea situatie si anume :
-- fiindca actul sexual a fost protejat si prezervativele au fost verificate la terminarea sexului fiind INTREGI/INTACTE, reiese ca NU a existat posibilitatea ca sperma sa ajunga in vagin,
-- de asemenea fiindca sexul amintit a fost intretinut in cea de a 19-a zi a ciclului menstrual (12.08 - 30.08 = 19 zile), reiese ca ar fi fost intretinut in perioada infertila a ciclului menstrual, asta in cazul in care ciclul este regulat si are mereu lungimea de 30-31 de zile.
Acest rationament este valabil numai in cazul in care toate ciclurile menstruale anterioare au avut de fiecare data lungimea de circa 29-31 de zile fiindca NUMAI in acest caz PERIOADA FERTILA a ciclului actual s-ar fi terminat inainte de data la care a fost intretinuta partida sexuala prin care ai fost dezvirginata.
Se poate aprecia chiar si asa fara acele informatii amintite, ca atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se fi putut forma o sarcina in acest caz este extrem de infima/apropiata de 0 (zero). Multa sanatate!

| anonimmmmma0010 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! de obicei vine destul de regulat si ma tine undeva la 4-5 zile happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonimmmmma0010):

Numarul zilelor de sangerare menstruala, NU are absolut nici cea mai mica importanta sau relevanta in privinta structurii ciclului menstrual fiindca sangerarea menstruala reprezinta numai/doar o mica/scurta etapa a fiecarui ciclu menstrual complet. Ceea ce are importanta adevarata, este LUNGIMEA efectiva a ciclului menstrual ca numar de zile intre 2 sangerari menstruale consecutive.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi la medicul ginecolog sa te consulte, aici nu sunte m medici si orice raspuns primesti nu este un diagnostic oficial pus de specialist.