| alma200033 a întrebat:

Cum este endoscopia? Ați făcut?
Pe mine mă sperie foarte rau!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola200228 a răspuns:

Buna. Fix acum 4 săptămâni am făcut endoscopie. M.am speriat super tare și sa știi ca frica ea cea mai rea dintre toate. Îți bagă un cablu foarte subțire cu o camera de filmat in gât, eu am fost puțin sedata când mi.a făcut. Îți bagă repede in gat și îți caută acolo in esofag, stomac și duoden dacă ai ceva. Eu am avut gastrită. Sa știi ca e cea mai eficientă metoda pentru a vedea ce e neînregula Înainte sa ti.o facă nu bea și nu mânca nimic. Dureaza maxim 10 minute. O sa ti se faca greață dar când simți ca ti.e rău respira adânc și Închide ochii. Totul o sa fie bine. Eu as mai repeta aceasta experiența sincer. Succes.

| alma200033 explică (pentru Lola200228):

Si dacă vomit? Ce mi se poate întâmpla?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu doare dar e grețoasă (apropo, unde?)

| Andreeush a răspuns:

Nu este dureroasa dar e un pic incomoda. Nu dureaza mai mult de 3 minute.

| Plato a răspuns:

E oribil, n-are rost sa te mint. Nu dureros, dar foarte neplacut. Ideea e sa nu te gandesti, deoarece ti se face instantaneu greață. Te gândesti la ceva frumos, stai linistita, inspiri-expiri, si in 5 minute e gata.

| ywar a răspuns:

Daca ii dai celui ce face investigatia 40-50 lei, iti face un mic anestezic, sau iti da cu un spray si nu vei simti nimic. E o metoda buna pentru a diagnostica multe lucruri.
Nu ai de ce sa te sperii, trebuie sa o faci.

| Lola200228 a răspuns:

Este ceva foarte normal.Si nu o sa vomiți pentru ca înainte nu mănânci și nu bei nimic. Seara ultima masa sa fie la 18 ca sa poți avea stomacul gol pe dimineața când îți face endoscopia. Dacă vomiți nu e nimic.Este răspunsul organismului la un corp străin. Când îți vine sa vomiți respiri adânc si încet. Sa îmi scrii după ce termini sa văd cum a decurs.Succes și fără frica

| alma200033 explică (pentru Lola200228):

Chestia care mă sperie este că de abia pot înghiți o pastila...da să îmi bage pe gat cablu