| Lory37 a întrebat:

Cum este sa ai herpes genital? Îți afectează viata sex***ă?
Cum ii spui partenerului/partenerei?
Dacă o persoana v-ar spune, ați refuza sa mai aveți contact cu ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tonyc7 a răspuns:

Herpesul e o chestie care nu poate fi vindecata, ci doar ameliorata (cu unguente, creme, etc.), asa ca obisnuieste-te cu el.
Da, iti poate afecta si viata sexuala, depinde de cat de grav (sau de des) se manifesta. La barbati in unele cazuri poate afecta si functia erectila (nu ti se mai scoala sau se scoala putin). Partenerul sau partenera trebuie intotdeauna informat(a) de aceasta boala, acolo unde exista iubire adevarata, va exista si intelegere. Se poate face sex insa nu oricand.

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Rau
evident
nu
NU, IAR EVIDENT

| TheGoodDr a răspuns:

Pai e contagios. Daca ai tu si faci sex cu ea ii dai si ei. Iar la fete e mai complicat, ca poate sa dea in cancer. Du-te la medic urolog si trateaza-te. Pana atunci, sa nu te atingi de nicio fata!