| enigmatica a întrebat:

Cum faci sa desfunzi trompa lui Eustachio? Mai exact cand se infunda nasul, se infunda trompa lui Eustachio. Ceva leacuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In primul rand, nu poti sa iti dai seama daca ti s-a infundat trompa lui Eustachio fara un consult medical. Daca ai o problema de auz, senzatia de ureche infundata sau durere auriculara ar fi bine sa mergi la un medic ORL-ist.
http://www.i-medic.ro/dictionar/trompa-lui-eustachio

| D'Orian Stone a răspuns:

Da, si eu patesc asta cand sunt racit si ma suflu mi se infunda cand una, cand cealalta, camd amblele. Cand ti se infunda una zici ca stai oblic cu capul, iar cand se infunda ambele, parca ai casti in-ear si parca simti cum presiunea in cap creste si incepe sa te doara si capul.
@doctoressa: daca ne ducem la medic pentru orice mizilic de problema unde ajungem? Sa zicem ca ti se infunda seara urechile si medicul nu mai e la cabinet, ce faci? Mergi la urgente? Sa ti se agraveze starea si sa primesti dureri de cap mai mari?
Nu mai bine cauti pe internet mai intai sa vezi daca nu cumva este o cale simpla, fara riscuri de a-ti imbunatati starea?

Mie tocmai mi s-au infundat ambele urechi, am cautat pe net ceva remediu, asa am si ajuns aici.

Eu cred ca imi voi prepara ceva supa calda si asa sper sa mi se desfunde urechile. Sau poate peste noapte se rezolva problema, in timpul somnului.

Sayonara.