| Rombix a întrebat:

Cum iesi dintr-o depresie severa? Ai fost in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti noi lucruri/oameni pentru care sa incepi sa zambesti+trebuie sa ai o persoana draga(prieten) care sa te amuze si sa te faca sa iesi din acea stare.

| ColdHeart a răspuns:

Bineinteles. Tot ce pot sa spun e ca trecerea timpului m-a vindecat.

| gabbyella200051 a răspuns:

Cauta veselie si umor. Atat mai mult nu spun. Restul cred ca te-ai prins

| Temüügin a răspuns:

Este foarte simplu.Cel mai important lucru este sa nu te izolezi de societate.Du-te cu prietenii tai, distreaza-te si inecarca mereu sa ai o stare pozitiva.Fii fericit si priveste cu alti ochi lucrurile din jurul tau.Mai poti vorbi cu parintii tai despre problema pe care o ai si fi sigur ca ei te vor incuraja si te vor ajuta sa treci peste acesta situatie.Nu uita sa zici seara inainte de culcare sa te rogi la Dumnezeu pentru ca el TE IUBESTE si te va ajuta de fiecare data cand iti este greu si fa-ti timp sa mergi si la biserica.
Sper ca te-am ajutat.Bafta si ai grija de tine!

| gandurisiopinii a răspuns:

Salut!

Atunci când ești în depresie este clar că ceva te supără. Cel mai bine este să rezolvi problema care nu-ți dă pace și să faci tot posibilul pentru a fi fericit.

În cazul în care situația este gravă, cel mai bine este să consulți un specialist. Cu depresia nu-i de joacă, iar psihologul va ști sigur ce să facă.

| RoxiFoxi827 a răspuns:

Sincer,nu am fost in aceasta stare, dar sfatul meu ar fi sa nu te mai gândești la ceea ce te-a făcut depresiv. Ieși afară, zâmbește. Trebuie sa ai o persoana care sa-ți fie mereu alături. Sa te facă sa razi, sa uiți de ceea ce s-a intamplat.