| Nicu47 a întrebat:

Salut,cum as putea sa ma vindec de depresie severa si depersonalizare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai întâi să nu crezi în cei ce ți-au pus acel diagnostic.
În ordine, așa.
Mișcare. Femei. Și repetir.
Medicamentele nu ajută.

| Nicu47 explică (pentru sadrian46):

Esti tare omule, m-ai ajutat enorm de mult happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Nicu47):

Așa ca chestie. am trecut și eu pe lângă așa ceva. De acolo îmi vine tăria.
Și zis-a Domnul să fie lumină.
Și fu lumină.
Și zis-a Domnul să fie tărie.
Și futărie.

| Nicu47 explică (pentru sadrian46):

winking

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa mergi la un psihiatru, la un calugar tibetan sau sa citesti o carte buna despre asta.

Bafta si multa sanatate!

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, cartea va fi fericită că ai citit-o. Ea va ieși din depresie.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Era o... ultima instanta big grin, citind uneori perceptia altor persoane, nu luata de buna... ci mai mult ca o alternativa, uneori poate sa declanseze anumite impulsuri prin mintea noastra si sa ne ajute, mai mult sau mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihiatru pentru a primi tratament corespunzator. In cazul in care faci asta deja, incearca sa schimbi medicul, sa schimbi tratamentul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, cea mai buna metoda e sa mergi la un medic psihiatru sa îți de-a antidepresive și medicamente anti -anxietate fiindcă de regulă depersonalizarea și derealizarea sunt cauzate de anxietate, anxietatea la rândul ei este cauzata de depresie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratează ți urgent depresia până nu devină cronica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fost la psihiatru și tratamentul nu o funcționat, încearcă la un endocrinolog, depresia are ca, cauza dezechilibru hormonal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Nicu47, incearca sa citesti ceva putin diferit sa spun asa. Medicamentele nu ajuta intotdeauna. O carte care mi-a placut foarte mult este "Tu esti Placebo. Cum sa iti transformi mintea in materie, facand-o sa conteze" a lui Joe Dispenza. Este destul de analitica si se bazeaza si pe studii neurologice. Poate iti place si Osho, sau poti incerca sa meditezi. In definitiv mintea noastra controleaza totul. Succeshappy

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Cel mai bine ar fi sa te adresezi unui medic psihiatru, aceste probleme nu pot fi remediate de unul singur, ai nevoie de ajutor specializat. Bafta!

| eamrle a răspuns:

Salut, cred ca acest articol ar putea sa te ajute:

https://dinviata.com/cum-sa-scapi-de-depresie

| mariaapopei2002r a răspuns:

Lucrand in domeniul medical iti pot spune ca antidepresivele ajuta la ameiorarea simptomelor...nu rezolva problema din interior. Daca nu poti luat legatura cu un psiholog recomand lectura. Muulta lectura si informare. Problema trebuie rezolvata de la baza, nu doar la exterior