| anonim_4396 a întrebat:

Cum îmi pot da seama daca am probleme cu pancreasul? Ce simptome indica un pancreas cu probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Abdomen umflat si sensibil, durere abdominala (de obicei discontinua), disconfort abdominal dupa mese, stari de greata, puls crescut.
Cam astea ar fi principalele simptome.

Ca o nota, pentru ca am o idee de motivul pentru care intrebi, mai putin de 10% dintre cazurile de cancer pancreatic sunt transmise pe cale genetica. Daca aceasta afectiune ar fi genetica, cel putin 2 membri de gradul I ar trebui sa prezinte cancer pancreatic, sau cel putin 3 membri din aceeasi parte a familiei (de exemplu doar din partea mamei).
In orice caz, sansele ca doi frati sa prezinte aceeasi mutatie a genei, sunt reduse.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt simptome. Cei ce fac cancer la pancreas, află pe bază de simptome în ultimele luni, apoi se curăță. Glicemia ridicată este o analiză pe care o poți face la domiciliu cu un glucometru.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din câte am auzit de la oameni, Când simți că ai o problemă, deja e târziu.