| Elena23_7421 a întrebat:

Cum imi pot intari natural sistemul imunitar in cat mai putin timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Propolisul este o bioflavonoida care exercita peste 70 de proprietati farmacologice utile. Doua dintre ele, sunt activitatea antivirala si efectul de imunostimulare. Se recomanda deci, in scop preventiv, 1 picatura de tinctura de propolis 20-30% pentru fiecare kilogram de greutate corporala zilnic (de exemplu, o persoana de 80 kg are nevoie de 4 doze a cate 20 de picaturi pe zi), iar in scop curativ doza se poate dubla sau chiar tripla. Administrarea cea mai buna este pe o lingurita de miere, urmata de consumarea a minimum 100 ml de ceai sau apa calduta. Durata tratamentului trebuie sa fie pana la obtinerea vindecarii complete, doza reducandu-se treptat pana la 1 picatura pe kilogram/ corp zilnic, numai dupa ce medicul a confirmat vindecarea.

soothe
| soothe a răspuns:

Astragalus, propolis, sucuri de legume si fructe, somn, miscare, exercitii de respiratie, meditatie (cu incarcare energetica)

| fabiola a răspuns:

Vitamina C iti intareste sistemul imunitar pe care trebuie sa o iei nu sub forma de pastile ci din alimente si fructe(lamai, portocale, macese, catina ) consumate in stare cruda. Apoi usturoiul si ceapa ajuta mult deci nu uita de salate acum la inceput de primavara!

| marix_8480 a răspuns:

1. sport, miscare 2.multe fructe cu vit c si multe salate ajuta f. mult, si mai sunt si niste ceaiuri care ajuta