| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi trarez ullciorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu mai da banii pe medicamente, cu urina proprie se trateaza, pune un pic de vata si tamponeaza usor zona afectata. Si fara rusine, pana la urma suntem oameni cu totiiwinking.

| LoryM22 a răspuns:

Dai cu un betisor imbibat in urna, nu glumesc, si nu ai d ece s arazi, faci cum vrei dar nu are nimic daca incerci. da rezultate. urina are proprietatiile ei, asa imi facea bunica si amers nici nu mi-a mai aparut.

kratos
| kratos a răspuns:

* Masuri medicamentoase:
a) medicamente care scad secretia acida: de tipul inhibitorilor H2 (Famotidina, Nizatidina) sau inhibitori ai pompei de protoni (Omeprazol, Pantoprazol);
b) medicamente care tamponeaza aciditatea - 'pansamente gastrice' de tipul Dicarbocalm, Maalox;
c) tratament antibiotic de eradicare a Helicobacter pylori (tripla asociere: Clarithromicina + Amoxicilina timp de 7-10 zile, in asociere cu Omeprazol timp de 4 saptamini).

Medicul de famile are obligatia de a atrage atentia pacientilor ca medicamentele antiinflamatorii (aspirirna, indometacin, diclofenac, ketoprofen) pot determina aparitia ulcerului, il pot agrava sau pot provoca hemoargii masive)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lorely: adica pishu`?:O, ai scris urna...si ma gandesc ca te refereai la urina, sau?laughing