| Sawarekh a întrebat:

Cum inlatur acea substanta alba de pe glandul penian?

Odata la un timp imi apar acea ''smegma''.

Si devine stresant fiindca nu pot sa o inlatur doar cu sapun, alta metoda exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se reface, te speli mai des.
Ca să o elimini trebuie să freci ușor cu un pansament sau vată sterilă. Dacă doar îi arăți săpunul, rămâne acolo, nu se duce. Doare puțin, dar te obișnuiești.

| mi25 a răspuns:

Spala-te mai des. Spala-ti penisul in fiecare zi. Daca nu, stai cu el in apa sa se inmoaie. Substanta, nu penisul.

| Sawarekh explică (pentru mi25):

Inteleg ce spui dar cu mana nu pot atinge glandul, nu suport ca sa frec sa inaltur, imi pare o zona sensibila, imi e dificilsad

| mi25 a răspuns (pentru Sawarekh):

In acest caz pot fi doua situatii: daca glandul sta acoperit prea mult, pielea de sub el este foarte sensibila si te doare.
A doua situatie, care este mai plauzibila, este ca ai o iritare sau o infectie a glandului in partea acoperita de preput.
Trebuie totusi sa inlaturi smegma prin inmuierea ei in apa calduta, fara nici o alta substanta. Dupa ce o inlaturi unge partea de sub coroana glandului (acolo unde te doare cu un unguent pentru rani cutanate (tetraciclina este buna). Ceri de la farmacie.
Trebuie sa verifici daca nu ai cumva candidoza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-o spala ciomu nu-i streshee hee

| BabaOarba a răspuns:

Iti poate parea foarte sensibila zona, dar te vei obisnui. Presupun ca esti foarte tanar, deoarece acea zona se mai dezensibilizeaza odata cu o viata sexuala activa si constanta.

Apa si sapun e singura solutie, si des.

| RandomJ a răspuns:

Înlătură pielea până vezi capul și ce e sub cap și încearcă să dai ușor cu un șervețel umed până se înlătură aia. Nu au să se îndepărteze punctele alea care sunt cu substanța fiindcă așa e structura, dar încearcă să-l speli cât mai des și să pui apă cu spumă sau săpun peste el în caz că emite miros