| Iosif_Crinela_1993 a întrebat:

La cât timp după operația de deviație de sept ați respirat bine pe nas? Eu am o săptămână de la operație și sunt la fel ca înainte de operație, adică nu respir decât pe o nara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| rocket1204 a răspuns:

Buna Crinela! Din pacate nu-ti pot raspunde la intrebare, insa vreau sa-ti cer ajutorul. Doresc sa ma operez si eu de deviatie de sept deoarece ma afecteaza foarte tare. Cu siguranta stii cat de dificil este. Te rog mult, spune-mi cum a fost operatia, cum a decurs? Iti ramane cicatrice? Multumesc si iti doresc multa sanatate!

| Iosif_Crinela_1993 explică:

Eu m-am operat în București la Spitalul Coltea. Operația a durat 1 ora, mi-au făcut anestezie generala și anestezie in gingie. Ajunsa în sala de operație mi-au băgat ceva în branula și de atunci nu mai știu... După operație am stat 3 ore la reanimare și după m-a mutat în salon... Atunci a început chinul... Aveam nasul plin de mese (pansament) și aveam un calus prins de la nas și legat la spate. Am trăit clipe groaznice, cele mai groaznice! Nu puteam sa stau fără calmante, îmi făceam din 3 în 3 ore, dar te durea al naibii și cu calmante. A doua zi am plecat acasă, dar eram mai mult moarta noroc cu mama mea care a stat cu mine. M-a durut capul de la anestezie de nu puteam sa ma ridic din pat, pana vineri am stat la pat (eu luni am fost operata), încă mai am mici dureri de cap de la anestezie. Joi am fost la București la spital mi-a scos mesele din nas, am zis ca mor! Cel mai groaznic. A scos prima data câte 2 mese de mărimea unui pix din fiecare nara, după aceea nu se mai oprea câte bucăți scoatea. Și durea al naibii de rău de ziceai ca le scoate din creier. Azi am fost la control, e totul bine, am luat antibiotic augumentin 1000 mg de când am ieșit din spital, acolo mi-au făcut ampicilina în branula, îmi dau cu un spray de 2 ori pe zi în nas timp de o luna. Astăzi mi-a zis sa revin peste 1 luna de când am făcut operația. Dacă știam ca e asa de rău după operație nu as fi făcut. Dar la mine a scos un os cât jumate din degetul mic de la mana+ 4 cioturi cât unghia mica de la mana. Dar sunt și lucruri bune... Ma simt mai ușurată în nas, ma trezesc odihnita (eu care dormeam și 12 ore și tot obosita ma trezeam), nu mai am secreții în gura pe care nu puteam sa le elimin. E de bine!