| Dingo a întrebat:

Cum iti dai seama daca o persoana este alcoolica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fiyah1 a răspuns:

Sunt in general 4 intrebari care se pun :

1. Ai simtit vreodata ca e cazul sa bei mai putin?
2. Exista oameni in jurul tau care sunt deranjati de cat de mult bei?
3. Te-ai simtit vreodata vinovat de cat de mult bei?
4.Ai baut vreodata dimineata imediat dupa ce te-ai trezit ca sa te calmezi sau ca sa scapi de mahmureala?

De la 2 raspunsuri de DA in sus se pune problema de alcoolism

Fizic vorbind, lipsa consumului de alcool in cazul unei persoane dependente duce la diverse manifestari gen irascibilitate, tremuraturi, transpiratii etc.

5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Nu poate trai fara alcool si in general se vede si dupa fata. Au nasul vanat si umflat si cam asa e si fata de la un timp.

| cely a răspuns:

Tremura daca nu ia o doza cat de mica de alcool.

| Elena0210 a răspuns:

Este dependenta dealcol si se regaseste in consumarea acestuia

| mary_4249 a răspuns:

Primu lucru pe care il face dimineata in loc de cafea e un pahar cu ceva sau atunci cand nu consuma nimic ii tremura mainele. Alcoolicu este un consumator zilnic de alcool nu poate trai fara sa nu consume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand dupa felul cum arata, fata congestionata, ochii rosii, are sange in alcool nu alcool in sange, uneori tremura, pare agitata si-i trebuie neaparat "suta de grame".