| Savantym910 a întrebat:

Buna ziua, o persoana alcoolică care nu este violenta poate ajunge la dezalcoolizare în mod involuntar daca nu îsi da acordul din cauza ca nu crede ca este necesar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi fortat dar poate ajunge, daca exista o hotarare judecatoreasca in acest sens.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, astfel de cazuri au happy end doar daca persoana in cauza este receptiva si doreste sa se schimbe. Daca duci pe cineva la dezalcoolizare cu forta va fi doar o pierdere de timp si energie din partea tuturor.Iar acceptarea ca exista o problema e primul pas.Tu spui ca omul acesta nu crede c-ar avea o problema, deci crezi ca vei reusi? Inteleg ca ii vrei binele, insa nu se poate cu forta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

La fel cum unele femei refuză desprostituarizare. Alcolicul este liber să refuze dezalcolizare.

Răspuns utilizator avertizat