| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama daca ti se va infecta urechea de la gaura de cercel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin prezenţa inflamaţiei, roşeaţă, durere şi căldură locală.
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Infectia debuteaza cu durere locala a urechii, roseata, eventual se formeaza niste cruste, iar daca simti o caldura si o pulsatie (zvacnire), atunci poti fi sigur ca te-ai ales cu o infectie. Dar daca in momentul in care simti o jena la lobul urechii, adica acolo unde este gaura de cercel, sterge locul cu putin spirt sau apa oxigenata pentru a dezinfecta, apoi unge-te cu Triamcinolon S. Nu vei mai avea probleme.

| Liviu a răspuns:

Leguitoarea
Nu speria baiatu te rogbig grin

Acele stari care le-a zis sunt ceva normale intre " "
Adica mie cand mi-am gaurit urechea acu un an aproape 2
stiam deja cum era ca eram la al 2 cercel dejabig grin
In concluzie
Mie mi-a copt urechea putinhappy
Adica mi se pare ceva normal sa ti se umfle sa te doara putin
Sa te ia cu calduri
Dar daca...
Dar daca durerile sunt insuportabilehappy
Si te doare rau si iti coace si etc
Schimba cerceluhappy
Prima data poarta tortita ( cerc dala)
Dalea am eu acmahappysi sunt foarte bune -.-
Deci take carehappy

| aliyna a răspuns:

Buna.In momentul in care sinti ca te doare, se inflameaza si se inroseste locul unde ai dat gaura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi s-a infectat gaura are ceva alb in mijlok m-am dat cu asocilina canamicina da nimic ce trebuie sa fac?