| ovidiu_3454 a întrebat:

Cum lucreaza cuptorul cu microunde si daca este nociv pemtru sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cuptorul cu microunde functioneaza cu unde electromagnetice de inalta frecventa, puternice. Scurtcircuitarea acestor unde cu umiditate sau metal provoaca incalzirea. In cazul metalelor, absorbtia de energie fiind f mare, poate duce la distrugerea aparatului.
Radiatiile emise nu sunt nocive, sunt doar in interiorul aparatului, dar dupa o prea lunga expunere pot distruge structura moleculara a mancarurilor, astfel schimbandu-le caracteristicile.

4 răspunsuri:
| bubu_7778 a răspuns:

Cuptorul cu microunde functioneaza cu unde electromagnetice insa din ce am citit peste tot, este nociv pentru organism.Atunci cand aceste unde penetreaza alimentele, ele produc o rotatie interna a moleculelor de apa din interiorul alimentului procesat.Desi manacrea preparata sau incalzita are acelasi gust, compozitia alimentelor se schimba.Anticorpii si enzimele sau vitaminele se distrug datorita radiatiilor mari.Desi este nociv multa lume il utilizeaza deoarece este un mod rapid de a prepara alimente

lolita
| lolita a răspuns:

Nociv cam este da cam toti il folosim happy

| dani9354 a răspuns:

Cuptorul cu mkicrounde lucreaza cu raze X si este nociv pentru sanatatea umana

| csintalan a răspuns:

...sunt in top, pentru creare de produse cancerigene