| GeaninaSS a întrebat:

Cum o pot face pe mama mea sa se lase de fumat?
De curand am fost implicata intr-un proiect anti-fumat...si as dori sa stiu cat mai multe, pentru ca din ce am aflat, nu mi-as dori sa stiu ca mama mea sufera de anumite boli.
Cine stie cateva metode bune? Va rog sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onyka a răspuns:

Pai ai ceva de lucru.Am avut aceeasi problema! Mama mea fuma de aproximativ 18-19 ani. insa sa reusesti sa o faci pe mama ta trebuie sa ai ambitie si mai ales rabdare. Nu ai cum sa o faci sa renunte dintr-o data ci treptata.Sa le mai rareasca pana cand renunta de tot.O solutie ar fi sa te documentezi putin pe internet si anume: sa cauti dezavantajele fumatului, bolile pe care le produce in timp, raul pe care il face un fumator persoanelor nefumatoare din jur, etc. Si sa gasesti ceva poze ...gen acele poze de pe pachetele de tigari si sa prezinti totul mamei tale apoi sa o rogi sa se gandeasca de 2 ori daca e bine ca fumeaza si daca o ajuta in vreun fel.Sa o impingi sa cumpere altceva de bani pe care ii consuma pe tigari ...nu stiu, un suc, niste prajituri, o bluza, bomboane, orice altceva. Si sa ii spui ca tu nu ii vrei decat binele si ca esti alaturi de ea in LUPTA ANTI-TUTUN! tongue succes camarade. imi doresc din tot sufletul sa reusesti si sper ca ti-am fost de ajutor. pwpik

3 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Vointa e singura metoda! Am experimentat-o!

| xt9000 a răspuns:

Sunt niste medicamente specile pentru asa ceva.acele medicamente il fac pe om sa renunte la fumat.credema ca functioneaza. tata fuma cate 1 pachet pe zi si acum nici nu se mai atinge de ea

| asdasdqweqweqwrrqe a răspuns:

Sa ii cumperi o tigara electronica, sau pur si simplu sa ii faci un calcul cu banii pe care ii cheltuie pe tigari pe un an... sa vezi atunci cat iese.