| crissyyo a întrebat:

Ce as putea sa-i fac iubitului meu sa-l determin sa se lase de fumat? eu una nu fumez, nici el nu vrea ca eu sa fumez, si totusi as vrea sa-l fac sa lase tigara! i-am zis de cateva ori sa se lase fe fumat dar mereu ridica spranceana ( e un tic de-al lui)! merci anticipat :* fuuundaaa pentru cele mai bune sfaturi >big grin

Răspuns Câştigător
| 5a a răspuns:

Tata meu a fumat multi ani pana cand maicamea i-a zis asa " ori tigarile ori eu" ( eu atunci inca nu eram pe drum ), si uite asa taicamiu s-a lasat de fumat ca nu vroia s-a lasat deoarece o iubea pe maicamea.
Asa poti sa-i spui si tu, nu cred ca-ti convine ca pute intr-un hal fara de hal si sta numai cu tigara in bot si apoi sa te pupe.
Un nas de al meu a mers la spital si doctorul i-a zi asa, " tu daca nu te lasi de fumat in mai putin de 1 luna tu te-ai dus " ( este destul de batran ) si uite tata ca nu mai fumeaza si traieste bine mersi acum desi i-a fost greu dar cuvintele doctorului au fost mai ceva ca tigarile.
Tu ca-i spui nu rezolvi nimic, el daca nu gandeste nu ai ce-i face, eu vad la munca am una sta cu tigara in bot din jumate in jumate de ora si are 37 de ani da are o fata de 60, toata este ridata da fumeaza ca proa*ta!
Eu nu inteleg oamenii astia care fumeaza, bai inteleg ca este un viciu, vine de la creier da arati ca dracu cand ajungi la 30 de ani straight face

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Eu zic ca el trebuie sa aiba vointa si puterea asta, nu are rost sa il bati tu la cap, pentru ca nu rezolvi nimic. Doar il stresezi si atat. Am incercat si eu asta, dar mi-a strigat ca incerc sa il schimb. de parca se nascuse cu tigarea in gura. Obiceiurile intotdeuna se schimba, trebuie doar sa vrei, insa caracterul nu. Deci vointa e cea mai importanta. Dupa cum spui ca ridica spranceana cand ii zici, asta inseamna ca el nu vrea inca sa renunte la ele, inca ii plac si inca nu constientizeaza riscurile. Parerea mea e ca te lupti degeaba. Si tata s-a lasat, dar nu de "gura cuiva", ci a avut vointa. Exista plasturi, si tot felul de aiureli care nu stiu cat ajuta astea... in fine..bafta sa ai happy

| GoguSteriade a răspuns:

Da-i de ales, tu sau tigarile. Sau, daca nu vrei sa fii asa de dura, spune-i macar sa le lase usor, usor, sa renunte la una pe zi, pana cand nu mai fumeaza deloc.

| RetardedRacoons a răspuns:

Incearca sa-l convingi ca heroina iti ofera experiente mult mai misto.