| Larisa005 a întrebat:

Azi dimineata in incercarea de a ma ajuta sa imi gasesc cheile mama mi-a gasit pachetul de tigari intr-o geaca. Cum l-a vazut a venit la mine si mi-a cerut explicatii iar pe moment nu am stiut ce sa-i zic dar pana la urma i-am spus ca este al unui prieten. Ea nu ma crezut, avand in vedere ca acum un an a aflat ca am fumat la ziua unei colege insa ea stie ca 'doar am incercat'. Acuma e ft dezamagita de mine si imi vorbeste scurt si la obiect, iar eu nu stiu cum sa o comving sa ma lase la ziua acelei colege la care ea stie ca am fumat ultima data.
Iam spus si ca am luat ceva note mari la scoala si ca am facut teme suplimentare dar tot la fel se comporta cu mine, vreo idee cum sa o 'imbunez'? happy

Multumesc Anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| Bitzy a răspuns:

Buna! Incerc sa-ti dau cateva sfaturi prietenesti.Nu m-ai fuma deoarece nu e sanatos pentru corpul tau si iti distruge viata.
Sa revenim la subiect.Incearca sa ii arati ca esti anticeea ce ai facut.Nu prea cred ca isi v-a recapata toata increderea in tine. Dar sigur si-o v-a recapata deoarece pana la urma esti copilul ei.
Daca vrei ca sa fi in reletii bune cu mama ta incearca sa nu m-ai fi asa de buna prietena cu acea fata.Gandeste-te putin. Ce e mai importan? Oprietene sau mama ta?
Iti recomand sa te duci la ea si sa-i spui:Mama trebuie sa vorbim.Asculta-ma te rog.Imi pare rau pentru ceea ce am facut dar imi pare rau ca te-am mintit.Promit sa nu mai fac asa ceva.Esti mai importanta tu decat un pachet "de tristete!"
Daca nu ai "tupeu" sa ii vorbesti incearca sa ii dai o scrisorica.Ai grija sa pui si o poza cu voi doaua(tu si mama ta).
Nu cred ca te v-a lasa la ziua colegei tale. Ea ar crede ca putin ti-a pasat acea intamplare.
Sper ca te-am ajutat! Pa-pa!

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu care mama ar reactiona pozitiv la o asa descoperire! Spune-i ca nu o sa mai fumezi si sa te tii de cuvant! Acuma ea este sigura ca fumezi si ca o minti! Macar nu o mai minti!

| Deniisze a răspuns:

thinking
Spune-i adevarul straight face
Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata!happy
Plus ca daca o minti ca este al unui prieten
ea isi va pierde increderea in tine
cel mai bine recunoaste si poate te va lasa si la ziua prietenei tale...
parerea mea happy

| Tiffany89 a răspuns:

Ii zici adevarul. Odata si asa isi va da seama ca tu fumezi.sau si-a dat deja seama.
ii zici ca nu o sa mai fumezi...si ii ceri iertare bla bla blabig grin

| YTBDrawingBase a răspuns:

Hm...io ii ziceam asa: Mama sti ca am fumat si de atunci nu mai fumez. Daca fumam si ala era pachetu meu iti ziceam, ca nu avea sa mi iei gatu", si ii ziceai asa si vedeai ce zice,. da tu esti fata, ios baiatlaughing intelegi, t-ai panicat pe moment, nu stiai din ce minciuna sa alegi, vezi.si de aia a ramas ursu fara coada...

Răspuns utilizator avertizat
| Abcdefg123 a răspuns:

Pai mami stie ca fumez. Si n`a facut urat chiar deloc. Acum, la tine, e altceva...
Ai putea sa o ajuti la treburile prin casa, daca nu tine straight face nici asta.
Roag`o foarte frumos, promite`i ca numai faci. Demonstreaza`i ca regreti si poate o sa tina :d Si daca nici asta nu merge frustrated.
Urmeaza partea urata, ii zici ca te duci altundeva in ziua cu pricina si tu mergi la ziua fetei, dar daca afla va fi si mai dezamagita sad.
Si partea oribila : nu te duci deloc straight face.
Sau fa`i cadouribatting eyelashes daca e mai materialista o sa mearga. Sau pur si simplu vbeste`i frumos si explica`i ca a`i gresit acum ti-ai dat seama!