| Stefani_George_2002 a întrebat:

Cum o sa se vindece o rana foarte deschisă între degetul inelar și ultimul deget(nu stiu cum se numește)? Si ce tratament trebuie sau ce trebuie sa fac in aceasta situatie! Va rog spune-ți!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spală rana cu săpun, clătește bine zona și pune betadină (don't worry, nu ustură!), apoi folosește un pansament steril/fașă (dar nu plasture!) și acoperă zona. Dacă nu se vindecă și o ai de foarte mult timp, ar putea fi vorba de altceva, iar în acest caz, ai nevoie de tratament medical. Nu ignora problema, nu o trata cu indiferență, când ai putea solicita sprijinul unui farmacist (arată-i rana), fiindcă s-ar putea să te ajute și el, dacă nu îți faci timp să ajungi la un medic specialist.

| Adry05 a răspuns (pentru floresdemayo):

La ce tip de medic ar trebui mers pentru o astfel de problema? Am ceva asemanator, o rana cu puroi sub unghie si chiar nu stiu la ce medic sa merg. Cel de familie sau exista ceva mai specializat?

| floresdemayo a răspuns (pentru Adry05):

Cred că el are nevoie de un medic dermatolog, iar în cazul tău, cred ar fi necesar un medic chirurg (cabinet de chirurgie). Probabil ți se va face o anestezie locală, pe urmă o mică incizie, pentru ca puroiul să fie eliminat. Nu trata cu indiferență infecția, fiindcă poate duce la pierderea parțială sau totală a unghiei.
Trebuie sî vorbiți inițial (și tu, și el) cu medicul de familie. El va oferi un răspuns, o să vă dea și biletul de trimitere către specialist, abia după ce va examina zona infectată. Sănătate amândurora!

| JackR a răspuns:

La medic ai incercat? S-ar putea sa-ti dea ceva idei/sfaturi/solutii!

| AndreiWeisz a răspuns:

Asa cum se vindeca toate ranile, prin cicatrizare. Pune un pansament cu o solutie antiseptica ca sa nu se infecteze, mai ales cand mergi pe afara si in cateva sapamani nu o sa mai ai nimic.

| Ilie_Benoni_1960 a răspuns:

Se pare ca este vorba de o infectie micotica si poti folosi produsul Canesten crema. De altfel, este indicat ca dupa vindecare sa folosesti ceva timp sapun medicinal pe baza de sulf si apa calda de cate ori ai posibilitatea zilnic.