| Oliwer123 a întrebat:

Cum pot face analizele fara trimitere de la doctorul de familie, daca ma duc la doctorul de familie o sa le spună la ai mei ca am mi-am luat trimitere de la dânsa mai ales ca sunt foarte bun prieten de familie. Bun, motivul ca nu ma duc cu părinții la analize este ca "FUMEZ" nu de mult timp dar tot cred ca o sa iasă la analize. Astept pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face analize platite, date direct de medicul de specialitate, dupa ce in prealabil platesti consultatia.
Tot este mai bine sa mergi la medicul de familie sa te consulte si el iti va da trimitere unde este nevoie!

| Oliwer123 explică (pentru Violleta2022):

Si cam costa analizele astea fara trimitere?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Oliwer123):

Vezi preturile de la un laborator medical de langa tine.
Ca nu toate laboratoarele au acelasi pret!

Oricum, ceea ce mi se pare mie dubios este, de unde stii ce analize trebuie sa faci?

| Ivy86 a răspuns:

Poți liniștit sa mergi la doctor pentru trimitere. În analizele la sange nu scrie ca fumezi sau nu (doar dacă declari tu).
Daca vrei sa iti faci pe bani analizele medicale costa undeva intre 250-350 lei, depinde ce vrei sa investighezi (ma refer la analize la sange de rutina, nu ceva specializat).

| Oliwer123 explică (pentru Ivy86):

Vrei sa spui ca "Daca Fumezi" nu iese la analizele de sange? sau orice analiza?

| Ivy86 a răspuns (pentru Oliwer123):

Nu, nu iese la nici o analiză de sânge, urina sau scaun. Dacă fumezi chestii dubioase...aleaa nu știu, poate ies.
Fumatul, țigare din tutun se poate vedea doar dacă faci raze la plamani, și nici acolo nu se vede la oricine (trebuie sa fii fumător de mult timp).
Deci fă-ți analizele liniștit.