| Alexander_2558 a întrebat:

Cum pot face sa cresc in inaltime? am 16 ani, 1, 73, 63kg iar de anul trecut nu am mai crescut in inaltime, dar am crescut in muschi si in greutate. Lumea de obicei imi spune ca nu cresc din cauza faptului ca am fost la sala. Mi-ar trebui un supliment nutritiv care sa aiba legatura cu hormonul de crestere? Dati-mi voi niste exemple, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CeQe a răspuns:

Sala nu te-a afectat cu nimic.Cei care spun ca sala te opreste din crescut in inaltime, vorbesc prostii. Daca faci 3-4 luni de sala nu patesti nimic, doar dupa 2 sau 3 ani de sala poti spune ca te poti incetinii dn crescut.

3 răspunsuri:
| myhaelamar86 a răspuns:

Cum poti sa cresti in inaltime? cumpara-ti picioroange.

| Dreamer a răspuns:

Cine ti-a spus ca nu ai crescut din cauza ca ai fost la sala are mare dreptate!
Odata ce ai inceput sala, trebuie sa fi constient ca datorita greutatilor cu care lucrezi si pe care le ridici deasupra capului nu vei mai lua in inaltime (datorita presiunii acumulate asupra coloanei, lucru pe care tu nu il sesizezi ). Tot nu inteleg ce nevoie ai avut tu de sala la 15-16 ani... normal sala incepi sa faci de la 18 ani, doar pentru cazuri extreme te apuci mai devreme, insa asta dupa ce consulti un doctor si un nutritionist. Tu trebuia sa te apuci mai intai de baschet, handbal, polo etc... daca vroiai sa te dezvolti atat in inaltime cat si masa, dar asa este cand te iei dupa altii si te apuci de sala, sa-ti fie invatatura de minte!
PS: in concluzie apuca-te de baschet sau ceva asemanator, lasa sala de forta deocamdata, nu te gandi la suplimenti! Ia niste calciu si vitamine si in rest...ne mai auzim anul viitor. Succes!

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Ridica-te la bara big grin sau fa exercitii adica permanent intinde-ti corpul, picioarele, miinelewinking