| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum stiti, de-alungul ultimilor 150 de ani media inaltimii a crescut cu 10cm, iar ea continua sa creasca. Oamenii cresc pana la vreo 20 de ani in timp ce dorm(cand se secreta hormonul de crestere).
Ideea e urmatoarea: in ultimele zeci de ani oamenii, in special adolescentii si tinerii au inceput sa aiba tendinta sa se culce cat mai tarziu, acest lucru intrand oarecum in trend(eu am 14 ani spre exemplu si va scriu asta la 4 dimineata). Asa ca,,,stricandu-se" calitatea somnului, de ce oamenii cresc din ce in ce mai mult? Este o anomalie? Oare somnul nu e chiar atat de important?
Lumea spune ca sportul si alimentatia sanatoasa ar avea si ele beneficii asulra crescutului in inaltime. Dar tot in ultimele zeci de ani lumea s-a lenevit, nu mai face sport ca odinioara, si mananca tot mai nesanatos. Si oamenii tot cresc accelerat...
Singurele lucruri care chiar s-au modernizat au fost sanatatea, salubritatea si mediul mai curat.
Deci, ce credeti? Oare ce ii face pe oameni sa creasca in inaltime intr-un mod atat de alarmant?
Funda! Vreau explicatii stiintifice si nu vreau sa fiu luat peste picior pentru anumite prostii pe care e posibil sa le fi scris anterior din lipsa de cunoastere(prefer sa mi se explice frunos ceea ce am gresit decat sa rada unii de mine)

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Selectia sexuala = femeile aleg barbati mai inalti,au libertatea asta,inainte erau obligate sa se compromite cu beta,azi femeile au o cariera,un loc de munca si pretenti mai mari iar inaltimea e pe primul loc,ca asa a evoluat omul, si in natura inaltimea = putere, forta

alimentatia bogata in proteine, se stie ca in africa multi copii sunt sub media UE din cauza lipsei proteinei din alimentatie, somnul este important dar nu somnul te inalta

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Selectia sexuala trebuie sa fie. Alimentatia, somnul, sportul, nu pot sa te faca sa cresti mai mult decat predispozitia genetica, dar selectia sexuala schimba predispozitia genetica.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

,,Selectia sexuala = femeile aleg barbati mai inalti,au libertatea asta,inainte erau obligate sa se compromite cu beta, azi femeile au o cariera, un loc de munca si pretenti mai mari iar inaltimea e pe primul loc, ca asa a evoluat omul, si in natura inaltimea = putere, forta"
Mda, de chestia cu selectia sexuala am auzit si eu ca ar fi,, de vina", dar nu prea inteleg cateva lucruri:
1. Inainte, pe absolut toate meleagurile pamantului, chiar erau obligate in asemenea hal femeile sa aleaga pe cineva anume...adica chiar nu erau macar cateva tari mai,, dezvoltate"? Si chiar si asa, chestia asta nu era valabila doar la oamenii bogati? Adica cele din clasa de jos nu puteau alege pe cine voiau?
2. Da, inaltimea inseamna totodata si maini lungi, care inseamna muschi mai mari, dar gen un om care e scund, dar munceste fizic intensiv e mai puternic decat un om inalt, dar care are o munca de birou sa zicem care nu necesita forta. Si in plus, de exemplu eu desi nu sunt chiar atat de inalt(172cm) tot sunt cel mai puternic din clasa. Adica l-am invins la scandenberg si pe matahala clasei de 92kg si 1.90 inaltime...(eu nefacand vreun sport sau ceva).
3. Daca femeile ar fi vrut forta, atunci de ce oamenii n-ar fi devenit din ce in ce mai puternici? (Sau forta nu e o chestie care se mosteneste...). Adica barbatii sa se transforme incetul cu incetul in niste mici gorile ca sa o spun asa.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

1,cele din clasa de jos nu aveau o cariera,un loc de munca se compromiteau cu orice barbat care avea si el ceva, bine si alea de sus erau privite ca masini de facut copii si atat, barbatul a sclavit femeia timp de mii de ani si inca o sclaveste din pacate, inca nu exista egalitate intre sexe

2, masa musculara nu are legatura cu inaltimea

3, omul =nu se transforma in alta specie, evolutia nu lucreaza in cateva generati si in mai multe, vezi tu treaba e ca masculi alfa nu prea sunt de casa sunt mai curvari asa ca femeile aleg barbati beta cu care se compromit deci curvaresc toata tineretea lor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

,,alimentatia bogata in proteine, se stie ca in africa multi copii sunt sub media UE din cauza lipsei proteinei din alimentatie, somnul este important dar nu somnul te inalta"
Ray, din pacate intr-o vreme eram intr-o oarecare depresie din cauza unei persoane foarte apropiate, iar acest lucru m-a determinat sa devin crestin, sa ma rog, si altele, CHIAR SA TIN POST! Ideea e ca miercuri si vineri timp de vreo 6 luni nu consumam lucruri de origine animala, deci nu consumam proteine. Fiind un iubitor al carnii(in special carnatii) asta m-a facut sa slabesc foarte foarte mult. Ajunsesem sa am 55kg la 13 ani la inaltimea de 170cm. Slabisem cred ca vreo 10kg sau cam asa.
Ahhh, ce mult detest alegerea proasta de atunci...intre timp am redevenit ateul de odinioara(nu mai am nicio treaba cu religia)
Oricum, ideea e ca exact atunci cred ca a fost puseul meu de crestere. Perioada aia in care cresti deodata foarte mult. Oare crezi ca puteam creste mai mult? M-a afectat acest prost obicei(la inaltime).
Momentan am 172cm si 72 kg si din pacate sunt cam ultimul din clasa la inaltime, asta in conditiile in care eram obisnuit din anii trecuti sa fiu printre cei mai inalti, chiar daca eram cu un an mai mic decat toti(sunt nascut in martie si am fost dat de 6 ani jumate la scoala). Acest lucru ma cam deranjeaza...altii ce odata de-abia ce imi ajungea la umar(cam jumate de clasa) acum e putin mai inalta decat mine... totusi imi pare bine ca tot am ramas un,, tocilar musculos".
P.S. Felicitari daca ai apucat sa citesti roamanele mele!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In primi ani de viata conteaza sa ai o dieta bogata in proteine,e dificil de spus ce anume determina inaltimea in mod exact,genetica,alimentatia, sportul, somnul, stresul, medicamentele cine stie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Of, Ray! Mereu vorbesti deslre,, masculul alfa", vanatorul cel priceput, smecherul fraierilor!
Totusi, pentru tine cum arata acest,, mascul alfa"? Eu il vad, la scoala, ca pe un tip arogant care are prieteni in stanga si in dreapta si care se ia de tipii de treaba bine-crescuti, si care e asa mai smecher(de obicei eu sunt impotriva lui si incerc sa il evit).
Si apropo, tu esti un,, mascul alfa"? Daca da, fost dintotdeauna?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic masculul alfa in natura copuleaza cu cat mai multe femele si inspira frica altora,omul este o primata avem acelasi dorinte ca ele iar fetele simt dorinta sexuala ca orice femela de cimpanzeu care vede un alfa, nu consider nesimtirea,prostia,lipsa educatiei ca fiind ceva de pretuit sau alfa, un mascul alfa stie scoala vieti si este un bun lider, nu sunt afla, alfa te nasti nu devi, e ceva genetic e tot felul de carti cum sa devi, gresit fetele nu sunt proaste stiu ca joci teatru

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar Ray, nu inteleg. Despre ce fete vorbesti? Adica gen tipul ala care e placut de toate fetele este masculul alfa?
Apropo, ca tot veni vorba, nu stiu daca iti mai aduci aminte tu, dar iti spuneam odata ca daca un om ar *** sute de femei si respectivele doamne ar face copiii ce fel de selectie naturala sau sexuala ar mai fi si asta laughing) ei bine, stiai ca stefan cel mare a avut sute de copii, sau ca ginghis han se inrudeste cu 0.5%din populatia lumii, si ca ei mai sunt multi nebunihee hee)
Aa, da, si inca ceva, stiu ca mereu spui, sau cel putin ziceai odata despre,, vanatorul brunet cu ochi caprui, inalt si bine-facut" ca ar fi tipul de barbat cel mai placut de femei. Dar totusi, din curiozitate, tu ce inaltime ai? Cate kg? Esti gras sau bine-facut? Ce culoare au ochii si parul tau?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

1. Dar inca o chestie. Daca cand dormi se secreta hormonu de crestere, care efectiv genereaza cresterea, cum sa nu fie chiar lucrul de baza, ca asta chiar nu mai inteleg. Totusi, sler sa ai dreptate, caci pentru mine ora 1 noaptea e ca pentru altii ora 8 seara, daca ma intelefi ce zichee hee
2. Fara jignire, dar cati ani ai? Ca vad ca ai MULT timp liber in care te poti culturaliza.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Soryy nu ofer informati de astea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

28,da mult timp, nu am mult timp, pur simplu in loc sa pierd timpul aiurea fac altceva, oricine are timp asta e vrajeala cu nu am timp

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Wtf! Pai si ce meserie ai, ca nu te vad tipul ala care sa stea ore intregi peste program pentru niste bani in plus. Nici casatorit sau cu copii nu te vad, pentru ca atunci clar nu ai avea timp.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce curios esti tu

| Steregoi a răspuns:

Omul nu poate trai fara sa doarma deloc. Orice vietuitoare are un ciclu biologic activitate crescuta/scazuta.

| mastadont a răspuns:

în primul rând creșterea este accelerată datorită hormonilor de creștere aflați în carne, gândeștete că puiul pe care îl mănânci din comerț ajunge la mărimea necesară pentru consum în doar 31 de zile. În al doilea rând omul nu mai muncește cât muncea înainte, nu mai cară lucruri în spate, nu mai merge la câmp să stea toată ziua aplecat, sau dacă merge, merge mult mai puțin decât acum 100 200 de ani, oasele fiind lăsate așadar să crească în voie nefiind tasate de munca în exces.

| Dalmore a răspuns:

Somnul e important, iti zic eu, care sufar de insomnie de ani de zile. Dar nu e singurul factor al cresterii. Cresc accelerat din cauza alimentatiei, in special a carnurilor pline de hormoni de crestere, antibiotice si alte chimicale.