| Chainsaw a întrebat:

Buna tuturor.Am 14 ani si nu sunt dezvoltata.Sunt mica de inaltime 1, 50 si am 36 de kg de ogramada de timp la greutatea asta am stagnat.Sanii de abia se vad cat de cat port bustiera doar la bluze mai stramte cand e cazul.Inainte ziceam sa astept cand o sa imi vina ciclul o sa ma dezvolt, o sa iau si eu in greutate, ciclul mi-a venit anul trecut in septembrie si de abia m-am dezvoltat.Am fumat o perioada probabil si din aceasta cauza am stagnat.Toata lumea imi spune si din cauza ca nu mananc pentru ca sunt foarte slaba.Rezist si cu doua sandwichuri pe zi pur si simplu nu mi se face foame.Mananc foarte putin verisoara mea de 3 ani mananca la o masa mai mult decat mine.M-am lasat de mult de fumat, daca as incepe sa mananc regulat si mai mult as incepe sa prind forme sa ma dezvolt? Nu prea vad legatura dintre mancare si sani. Daca mananc imi cresc sanii? Depinde si de organism dar imi trebuie si o alimentatie regulata?happy

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
Învață să mănânci prin trei mese principale pe zi și două gusturi și practică și un sport de masă.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| ApofissPapaya a răspuns:

In primul rand, nu toate fetele avem metabolismul la fel. Nu te speria, mai ai timp sa cresti. Si eu am 1, 67-1, 68 si cel mult 45 kg. Fa sport, mananca echilibrat, si desi nu-ti vine sa mananci, forteaza-te (totusi intr-o limita, nu sa mananci efectiv pana sa crapi), dar incearca sa mananci mai mult, la ore cat de fixe posibil, hidrateaza-te, fa sport cat mai poti (eu ma simt mica la 16 ani), iar daca nu apar rezultate, verifica un doctor. Iti reamintesc, esti mica, nu prea ai ce sa vezi doar la 14 anisori... Depinde si de familia ta, poate nici mama/bunica ta nu e 'dezvoltata' foarte tare, asa ca nu te astepta sa ajungi tu la cine stie ce forme. Fi cat poti de realista, dar nu-ti pierde speranta! Ai grija de tine, Paste fericit alaturi de cei dragi si numai bine! Pa, pa. happy

| N0xEterniS a răspuns:

Esti Stearpa. nu dai lapte rolling on the floor))
Ori esti o caricatura de femeie, ori esti un bulangiu castrat. care pune intrebari cum ca nu are tate si in alta parte ma injura mai rau ca un taran transpirat...
Esti Frustrat/a rau...

| AleexNC a răspuns:

Ai grija la ce mamanci, fa ceva sport, si ai grija de corpul tau thinking

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Iti trebuie o alimentatie echilibrata, pentru ca sanii au nevoie de anumite substante sa se dezvolte la fel ca orice alta parte a corpului, daca tu mananci un sandwich pe zi nu mai spera ca vei creste.
Concluzia:Mananca regulat si echilibrat si in cateva saptamani sau luni vei prinde forme, acum depinde si de corpul fiecarui pentru ca, cresterea se poate face rapid sau lent

| Ralucutza15 a răspuns:

Fiecare corp are propriul lui stil de dezvoltare. Unele se dezvolta mai rapid, iar altele mai greu.Stai linistita, te vei dezvolta in curand.Pana te vei marita vei avea "de toate" rolling on the floor

| ToffyNR1 a răspuns:

Lasa nu iti face griji.O sa te dezvolti, ai timp, sa vezi la 16-17 ani ce dezvoltata o sa vii. Apropo unele afirmatii nu sunt cam stanjenitoare?laughing Totusi iti zic eu ca fumatul nu iti poate afecta cresterea.Trebuie doar putina rabdare.Am si eu in clasa doi colegi care erau pitici si amarati in clasa a 9a si acum in clasa a 11a sunt mai mari ca mine.

| Chainsaw explică (pentru ToffyNR1):

Care afirmatii sa fie stanjenitoare?laughing oricum nu ma cunoaste nimeni in real deci...happy

| ToffyNR1 a răspuns (pentru Chainsaw):

Stiu,dar na, cred ca e putin stanjenitor pentru orice fata sa spuna chestii din astea laughing indiferent daca e cunoscuta sau nu.Ma rog, ai putina rabdare, incearca sa mananci mai mult decat de obicei, incearca sa te pui pe carne bogata in proteine nu cu doua sendvisuri pe zi.Eu mananc 3 senvisuri la scoala, mananc o portie de carne cu orez cand vin acasa si mai mananc odata la ora cinci seara inca o portie.Am apetit marelaughing)

| AlinaValentina97 a răspuns:

Sanii iti cresc odata cu varsta. Si de la varsta asta fumezi? Daca de acum fumezi, nu vreau sa ma gandesc ce o sa faci la 18 ani

| AlexandraCătălina a răspuns:

Ai nevoie de o alimentație regulată dar și o viață echilibrată. Să dormi îndeajuns (7-8 ore pe noapte) Să bei apă(2l pe zi cel puțin) Să mănânci sănătos și regulat(adică în fiecare zi la aceleași ore, și 3 mese pe zi) și ca să se întărească și musculatura ai putea să faci și sport. Nu-ți face griji, o să te dezvolți, nu e nicio grabă.

| Love8D a răspuns:

Ar trebui sa mananci regulat. Daca nu te-ai dezvoltat nu-ti fa criji pentru ca fiecare se dezvolta in felul sau.La randul tau ai sa te dezvolti si in inaltime cat si in forme.Totusi aicea depinde si de mostenirea genetica. Daca familia ta e mai scunda e normal sa fii su tu la fel.Nu toate suntem la fel.Adica eu am 11-12 ani si am 1, 55 si 48 de kg.Dar aicea depinde de familie.Fiecare se dezvolta in felul sau.
Succes!

| SelenatorGx3 a răspuns:

Fă sport mult şi mănâncă 3 mese pe zi. Nu-ţi face griji, sunt multe fete de vârsta ta care chiar nu sunt dezvoltate. xD Ştiu că îţi e frică de anorexie, dar nu vei ajunge acolo dacă mă asculţi.