Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Cum pot sa adorm mai repede?!? de o vreme incoace am insomnii si e o mare problema pentru ca merg la scoala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fa mai mult efort fizic dupa-masa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Bea ceai de tei cu miere si vei vedea ca o sa fie bine, ori ceva alergare seara inainte de culcare/evia sucurile acidulate in special coca cola/energizantele.
O zi frumoasa sa aihappy

| VadTot a răspuns:

Probabil aproape toata vacanta. ai trecut la somn la ore extrem de tarziii.
este normal, acum sa ai insomnii pana ce organismul se va obisnui cu o alta ora de somn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noptile petrecute la pc in vacanta isi spun cuvantul.Ai ceasul intern dereglat.
Seara la ora 20-21 te obosesti cat poti de mult. Efort fizic vreau sa zic, nu 10 pasi si gata. Ziua trebuie sa stai treaza si sa lupti cu somnul iar seara cum spuneam.Intr-o saptamana te lecuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai uita la PC numai de forta majora si cand te pui in pat incepe sa te gandesti la orice...si la cum ar fi sa adormi char atunci. Inchide ochii, nu te misca deloc. Daca nu merge, incearca sa faci acelasi lucru pe ceva tare(de pilda pe jos...serios; eu am facut chestia asta si a mers).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca ceva naturist pentru un somn usor si linistit. Daca e naturist nu iti poate face rau.Mergi la plafar si intreaba de ceaiuri sau pastile naturiste pentru somn.Succes

| Danişor a răspuns:

Salut! pai inainte de somn Incearca sa fi activa pe timpul zilei: plimba-te, alearga fa multa miscare. Seara, cand te pui in pat, citeste o carte linistitoare si bea un ceai cald, sau lapte cald cu miere. Vei adormii instant. MAi exista si varianta ca inante sa te culci sa faci o baie lunga.Bafta in continuare! si Sanatate!

| Gabbriell a răspuns:

Seara, ceai de tei, o cana de lapte cald si incerci sa nu te gandesti la nimic, sa iti eliberezi mintea.

| Mariuss32 a răspuns:

Așa am pățit și eu. Dar am observat că dacă îți obosești trupul adormi foarte repede. De ex: vara asta am făcut un test, am început să stau la pc să văd cât de repede obosesc, am observat că nici până la 6-7 dimineața nu obosesc(în cazul meu 24h) testul cu pc-ul s-a rezolvat... cu ăsta dacă ai treabă nu poți adormi. Pe urmă am început celălalt test(cu munca) la fân(învârtit, baloți), treabă pe acasa, așezat lemne, etc. Când am muncit la ora 7:30 PM eram mort de somn. Dar acum cu școala nu știu, este și de învățat...

| Lara112 a răspuns:

Eu am auzit de la cineva o metoda care probabil ti se va parea putin ciudata. Cand nu pot sa dormi aprinde o lumanare si uita-te la ea ceva timp. Eu am incercat asta si a functionat!

| AndrewRO1234 a răspuns:

Hem, păi simplu! Te uiți la ceas, vezi cât e și numără minutele, te plictisești și adormi.

| kytty04 a răspuns:

Pai ati spun sincer eu sunt campioana la tenis de camp la varsta de 10 ani si iti spun inainte sa te bagi in pat bea o cana de lapte si nu mai fi stresata

| InfiniteJourney a răspuns:

O sa te relaxeze pentru ca o sa realizezi cat de frumoasa este viata de fapt :
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Watch it!
https://www.youtube.com/user/Kemetprince1

| ChymyCosmyn06 a răspuns:

Pai, po-ti face mai mult efort fizic dupa masa, cand te culci fa in asa fel incat sa stai cat mia confortabil..alt ceva nu stiuwinking Bafta!

| Andydei a răspuns:

Gandeste-te la ce iti place, de exemplu la o fata pe care o iubesti, in felul asta o poti si visa

| jhgfds a răspuns:

Inainte de somn daca faci efort fizic ca exemplu : gimnastica, pai adormi repede.sau poti sa beai ceai de romanite pentru ca tot ajuta.