| ngina a întrebat:

Salutatre TPU! Am 12 ani.Am o problema îmi ia mult timp ca să adorm. Este simptomul unei insomnii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| utilizatorgaitadenisamaria a răspuns:

Bea o cana cu lapte cald pe mine asta ma ajuta cand am isomnii

4 răspunsuri:
| MateiT a răspuns:

Iti merge mintea repede cand te pui la somn?
Cel mai bun mod de a adormi repede e sa nu te ingrijorezi ca nu poti sa adormi

| Floria_Ioan_1996 a răspuns:

Pai,de obicei cauzele pot fii cauzele telefonului,cand te pui in pat sa dormi opreste rooterul
si bea un ceai sau lapte, ceva cald, ai grija poate fii si de la un soc de exemplu te ai certat cu cel mai bun prieten sau prietena si vezi ca lipsa somnului poate aduce la un efect numit paralizia in somn: se manfista prin trezirea brusca a creierului adica poti vedea obiectele, sa recunosti locul si sa iti dai seama unde esti dar nu te poti misca, si poti vedea niste halucinatii. Poti cumpara pastile de somn dau reclame tot timpul.
sper ca te am ajutat

| zZzkKk a răspuns:

Sa adormi cand? Dupa-amiaza sau seara?

| ngina explică (pentru zZzkKk):

Seara.Uneori ziua îmi este mai ușor să dorm