Întrebare recomandată | Sophisticate a întrebat:

Cum pot sa dorm? De 2 saptamani nu pot sa mai dorm deloc.Ce pot sa fac dar fara sa iau pastile de somn pentru ca mie ca nu o sa ma mai trezesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Pai ai putea de exemplu sa renunti la timpul petrecut in fata televizorului si sa stai cat mai mult la lumina naturala, pentru a regla cantitatea de melatonina, un hormon care regleaza ciclul adormit-trezit. Renunta la ochelarii de soare dimineata. Daca fumezi sau bei alcool renunta.
http://www.supermamici.ro/nu-poti-sa-dormi/
Dupa ora 12 ziua nu mai bea cafea, cola sau alte stimulante.

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Bea un ceai de tei inainte de culcare cu vreo 2 ore dar nu te astepta la rezultate din prima seara

| Lorenutza_Lori_1998 a răspuns:

Bunica mea a suferit de insomnie si ia de cand e mica somnifere dar poate nu e insomnie sfatul de mai sus e bun( cel de la supermamici)