| kellie a întrebat:

Cum pot sa-i dau mai mult calciu fiului meu daca acesta nu bea deloc lapte si nu-i plac branzeturile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau calciu cu D3 si nu mi-a facut rau...nu trebuie sa iei tot anul... faci tratamente de cateva ori pe an...de cate ori e nevoie...eu am presupus ca are lipsa de calciu sau are nevoie de calciu deci analize deja facute happy

5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Poate vrea iaurturi daca nu atunci cumpara-i calciu.

| mioara a răspuns:

Incearca cu vitamine sau calciu efervescent si de

April
| April a răspuns:

Nu-i da nici un preparat care sa contina calciu pana nu vezi nivelul calciului din sange. Poti incerca cu placinte, prajituri cu brinza dar sa stii ca natura are grija, calciul sub forma de medicament poate face rau.

| RamonaMn a răspuns:

Ar trebui sa manance mai multe branzeturi si sa bea lapte pentru ca au un continut ridicat de calciu, vitamine, etc.

Sunt pastile calciu, Fier etc. si se pot procura de la farmacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Surse naturale de calciu: laptele si produsele lactate, galbenusul de ou, conopida, semintele de susan, soia, fasolea, mazarea, telina, anumite ape minerale, sardelele din conserve."
sursa: http://www.terapii-naturiste.com/plante/alimentatie/minerale.htm
Deci nu numai branzeturi si lapte...ai de unde alege sau ii poti da pastile daca totusi nu mananca :) sunt cam mari dar exista si praf pe care il dizolvi in 200 ml apa. Trebuie neaparat combinat cu vitamina D3 pentru a se putea fixa/asimila.