| aanonimm a întrebat:

Cum pot sa-mi despart parintii? Sa dea divort? Nu-l mai suport pe tata! Si mama zice ca ar vrea sa dea divort cand tata o supara, dar cred ca glumeste! va rog sa numai imi raspundeti ca la cealalta intrebare, cum ca nu sunt sanatos, ca avut momente bune, sa fac sacrificii. Nu! Eu va cer sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Si eu am simtit ce simti tu intr-o perioada si am incercat sa discut cu mama, sa ii explic ca nu au o relatie sanatoasa, ca nu mai suport situatia etc. La un moment dat, erau aproape de divort, dar tot ea s-a razgandit. Ulterior, mai analizandu-mi sentimentele, mi-am dat seama ca relatia lor de cuplu e a lor; sunt adulti si sunt responsabili de viata pe care o traiesc impreuna, chiar daca nu le place asta. Asa ca, regret, nu ai cum sa ii faci sa divorteze. Tu trebuie sa iti rezolvi relatia cu tatal, asta te priveste pe tine, las-o pe mama ta sa isi poarte de grija singura, caci e femeie in toata firea.

| anad a răspuns:

Nu exista sfaturi pentru asa ceva.Este relatia lor si tu poti doar sa discuti cu mama, sa ii spui de fiecare data ce te deranjeaza, sa insisti eventual pentru aplanarea conflictelor.Cu toate supararile dintre ei, sa stii ca poate se iubesc si nu e usor sa se desparta. Unii se cearta si chiar se bat o viata, dar nu se despart.Ar trebui sa stai serios de vorba cu tatal tau cand e calm si dispus sa te asculte si sa-i spui totul fara retineri. Daca se poate si cu amandoi. Poti apela la ajutorul unei rude sau prieten care sa stea de vorba cu ei daca tu nu indraznesti sau nu te asculta.

| mioara a răspuns:

Sunt problemele lor lasa sa si le rezolve singuri, tu gaseste o alta ocupatie fa ti un prieten plimbate.

| unicka a răspuns:

Ce ai putea sa faci e ca ai putea sa vb cu tatal tau sa vezi unde sa gresit daca nu il mai suporti divortul nu e un motiv sa te bucure te poate afecta mai tarziu si dupa o discutie cu tatal tau vei descoperii o altfel de persoana. Bafta

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Inteleg prin ceea ce treci in acest moment, insa problemele din relatia parintilor tai nu te priveste pe tine, ei sunt maturi si responsabili in deciziile pe care le vor lua. Tu ar trebui sa iti clarifici relatia cu tatal tau, deoarece ar fi pacat sa pierzi increderea unui parinte. Orice ai face tot tatal tau este.
Iti urez mult succes.

| constantyna a răspuns:

Asa ceva nu concep: un copil, cat e el de mare, nu are dreptul moral sa-si desparta parintii. Parintii tai sunt singurii care decid asupra casniciei lor, nu te amesteca in viata lor personala, asa cum nici ei nu au dreptul sa se amestece in viata ta personala. Ei pot si sunt datori doar sa te sfatuiasca.

| cristinela a răspuns:

Nu fi egoist.Nu ai cum sa ii desparti tu, daca eu nu vor asta. Eventual poti sa ii superi si mai tare. Poti sa discuti o data cu mama ta si sa ii spui ca tu o susti, daca ar hotara asa ceva.Mamele pun intotdeauna copiii pe primul plan.Cum o sa ii creasca singura? Daca nu le va putea asigura tot ce le trebuie? Cum sa se descurce singura, financiar? etc...asta e in capul mamei in momentul cand se gandeste la divort.

| maria_5001 a răspuns:

Nu e moral dar este oare sanatos?

| Smackdown a răspuns:

Cam insisti cu divortul. Poate ca daca ai fi mai cuminte el nu ar ai face in asa fel incat sa nu-l mai suporti.

| PetruM a răspuns:

Poate că ar fi util ca înainte de a-i despărți să ai o discuție calmă cu ei. Chiar dacă par adulți și răi și fac pe importanții o discuție începută de tine poate fi un motiv suficient pentru a-i pune pe gânduri la modul cel mai serios. Probabil că ai niște motive pentru care vrei să îi desparți iar motivele acelea pot să dispară după acea discuție, sau, din contră, motivele acelea pot fi conștientizate de părinți care să ia decizia divorțului. Dacă reușești să îi convingi, divorțul cel mai avantajos pentru tine este: http://academiademediere.ro/cel-mai-bun-divort-pentru-copii/