| aanonimm a întrebat:

Cum pot sa-mi despart parintii? Sa dea divort? Nu-l mai suport pe tata!
Si mama zice ca ar vrea sa dea divort cand tata o supara, dar cred ca glumeste!

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

@sorin cum poţi să vorbeşti aşa? nici măcar nu ştii motivele pentru care o zice. Îţi dai seama că sunt motive destul de serioase daca fata/băiatul zice aşa ceva. Ştiu din proprie experienţa pentru că şi eu vreau acelaşi lucru. Din păcate la mine nu se va întămpla niciodată pentru că îi leagă o rată stupidă la bancă. Nicu nuţi imaginezi prin câte am trecut din cauza lui. Fata/Băiatul probabil are motive.@pedigri, totul ţine de mama ta... dacă ea va vrea cu adevărat să bage divorţul atunci o va face, depinde doar de ea. Tu nu ai ce să faci

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred ca o intrebare inteligenta ar fi fost : Cum sa ii tin impreuna? nu cum sa îi despart happy

| xibalba a răspuns:

@sorin, mai gandeste`te cand arunci cu afirmatii. Intr`o familie in care nu exista intelegere, sigur copiii au de suferit si nu e prea frumos. Crede-ma, ca intr-un astfel de mediu in care parintii se prefac fericiti, doar asa, de fatada, niciun copil nu se simte in largul lui. Oare ce e mai bine, sa ai parintii despartiti? sau sa fie impreuna si sa existe certuri zilnic? Eu aleg prima varianta, desigur. Sunt sigura ca pedigri are motive serioase pentru care zice ca vrea ca parintii sa se desparta.

Intr-adevar, cum spunea si eluveitie nu prea vad ce ai de facut. In mare parte e decizia mamei tale, dar poti sa ii insiri motivele serioase si sa ii prezinti cum vezi tu situatia dupa un divort. Anunt`o ca nu te`ar afecta mai mult decat esti acum afectat/a si enumera`i numeroasele situatii in care s`a demonstrat ca in familia voastra nu mai exista incredere, respect, sinceritate, iubire (asta in cazul in care ele nu mai exista, evident). Oricum, fa in asa fel incat mama ta sa ia in considerare serios varianta unui divort si sa nu mai zica asa, in joaca.

Daca insa parintii tai se inteleg cat de cat bine, iar mama ta e fericita langa tatal tau si singura ta suparare este tata(spui ca nu il mai suporti), fa si tu sacrificii, incearca sa te intelegi mai bine cu el, nu stiu... apropie-te mai mult de el, vorbiti mai mult. Daca nu se poate nici asa si certurile continua, evita-l pur si simplu.

| sorin a răspuns:

Nu esti sanatos sau sanatoasa la cap.Crezi ca e mai bine asa? Cred ca nu iti dai seama ce zici acolo, locul parintilor nu il poate lua nimeni, indiferent Tata sau Mama.Mai gandeste-te!

| sorin a răspuns:

Pffffff...

| sorin a răspuns:

Eu vorbeam de intrebarea in sine pe care a adresat-o.Cum poti cere sfaturi pentru a-ti desparti parintii? Asta e anormal nu afirmatia pe care am facut-o eu.

| Kidu a răspuns:

Cum poti sa spui asa ceva?!
Este pacat ceea ce gandesti, ceea ce vrei, inteleg, poate mai sunt neintelegeri, mama ta glumeste; si avand in vedere ca au un copil impreuna[care le vrea despartirea] nu cred ca o sa se desparta, pentru a-ti fie tie bine, pentru a avea ambii parinti lanaga tine.
Scuza-ma ca-ti spun, dar esti nerecunoscatoare!
Sau mai este o posibilitate, poate e tatal vitreg, si nu tii la el, si nici el la tine, si poate ai descoperit ceva grav despre el, atunci, nu-ti ramane decat sa vorbesti cu mama ta!, iar daca e tatal natural, stiu ca sunt grele certurile, dar totusi, bucura-te ca-i ai pe amandoi, unii ar da orice pentru a avea parinti.happy
Daca te-am judecat gresit, scuzele mele.happy

| unu a răspuns:

Asta e, parintii si vecinii nu ni-i alegem laughing

| Ana_6509 a răspuns:

As vrea sa fiu in locul tau si sa-i am pe ambii. Tu ca-i ai nu stii sa-i pretuiesti...

| alina_1192 a răspuns:

Daca crezi ca e mai bine sa divorteze atunci nu stiu ce ai putea tu sa faci. Sprijin-o pe mama ta atunci cand spune ca vrea divort si poate...

| mihaelutzamy a răspuns:

Doamne fereste ce gandire ai! cum sa te gandesti sa ii desparti? buni, rai cum sunt sunt ai tai si trebuie sa faci cumva sa ii apropii mai mult nu sa ii desparti! te rog mai gandeste-te si mama ta vred ca glumeste cand spune ca vrea sa dea divort!

| hottweet a răspuns:

1. Ei decid ca o sa divorteze nu tu.
2.Nu-l bagi in seama pe tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa ai grija ce-ti doresti...gandeste-te ca ei sigur au avut si momente bune cand sau inteles si erau fericiti impreuna asa ca eu zic sa ai doar putina rabdare, sunt momente si momente altele mai placute altele care sunt teribile dar totusi trebuie sa trecem fiecare dintre noi peste orce obstacol care ne vine in cale ...si nu uita ca ei cand s-au casatorit au facut juramantul ala ca vor fi la bine si la greu si toate cele care se mai zichee hee deci eu zic ca o sa vina si o perioada mai buna doar acordale ceva timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei ca o sprijini in acest divort si ca esti alaturi de ea oricat de greu ii va fi. O casatorie distrugatoare de vieti (3 vieti-mama, tatal si copilul)e mai rea, decat o despartire dureroasa.