| Andrei277 a întrebat:

Cum pot sa nu mai am atacuri de panica, stari de anxietate s-a.m.d? Ma dispera ca mi le "provoc" singur aproape din orice

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa accepti si sa admiti ca ai nevoie de un psiholog sau psihiatru, in cazula sta!

| GoldenZenith a răspuns:

Autocontrolul e cel mai bun!
Am aceeasi problema. m-am dus la psiholog, mi-a zis ce ti am zis eu.
Cand simti ca incepe atacul de panica, incearca sa te autocontrolezi, sa nu te sperii, sa faci altceva care sa iti distraga atentia. Faptul ca intervine teama aceea ciudata te face si mai vulnerabil. In momentul ala spune ti ca pur si simplu asta sunt simptomele, accepta le si o sa te ajute.

Evita emotiile puternice, negative, stresul, mie mi s-a recomandat sa nu ma uit la tv cand sunt cine stie ce scene emotionante.

Ca pastile, incearca Anxin. Sunt pe baza de plante. Ia le doar cand simti ca sunt ultima solutie. Sanatate!

| user123654 a răspuns:

În calitate de cineva care a trecut prin asta și mult mai rău... îți recomand, în primul rând, să depistezi ce anume îți provoacă anxietate, care sunt gândurile care declanșează un atac de panică. Apoi lucrezi cu tine, în funcție de ceea ce te sperie sau îți provoacă frică, să-ți revii. Dacă mai ai nelămuriri, îmi poți trimite mesaj privat.

| Olympeea a răspuns:

Bună.
Problema pe care tu o ai e destul de serioasă şi trebuie să faci ceva în acest sens.
Stările de anxietate pot apărea din cauza unei depresii -cel mai probabil- netratată, datorită situaţiilor stresante cu care te-ai confruntat sau te confrunţi, de aceea cel mai indicat ar fi să găseşti un medic psiholog bun, cu care să rezonezi, deşi dacă au apărut atacurile de panică, mai bine ar fi să vizitezi un medic psihiatru.
Cel din urmă îţi poate da un tratament medicamentos potrivit pentru problemele pe care tu le ai, pentru reducerea sau chiar eliminarea stărilor de anxietate şi a atacurilor de panică.
Sunt pastile uşoare (este o concepţie greşită potrivit căreia medicii psihiatri administrează pastile tari, care provoacă somn); nu este adevărat, dacă îi vei explica tot ce simţi şi mai ales de când ai inceput să ai aceste stări, acesta în mod sigur îţi va da tratamentul corespunzător.
Baftă!