| ElyPetroEu a întrebat:

Cum pot sa scap de cosuri vreau o metoda naturista...dau funda pentru cea care functioneazawinking
MESRI multwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackCinnamon a răspuns:

Amesteci miere cu scortisoara laughing, doua lingurite de miere, una de scortisoara si aplici pe fata 30 de minute, poti face o data pe zi, nu'mi aduc aminte sigur de cat ori. alta ar fi. tai o bucatica de usturoi dintr'un catel, si freci acea zona, usturoiul omoara bacteriile, mai e si sucul de lamaie, tot asa, il aplici. thinking, si mai sunt chestii mai mici pe care le poti face, iei un cub de gheata si tot asa, freci locul, sau, inainte de culcare, pui putina pasta de dinti pe cos sau pe zona afectata happy, si o lasi peste noapte iar dimineata clatesti cu apa calda ^^. mai e si masca de malai. eeeh, distractie placuta laughing big grin.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

• Formele usoare de acnee se trateaza cu unguente pe baza de antibiotice, solutii/geluri cu benzoil peroxid si/sau retinoizi aplicati local. Rezultatele se vad dupa 2-5 luni de utilizare.
• Acneea moderata se trateaza la fel ca acneea usoara, doar ca se asociaza si antibiotice orale si/sau hormoni estrogeni/progesteron (sub forma de anticonceptionale orale). Oprirea tratamentului hormonal duce, in multe cazuri, la reaparitia cosurilor.
• In acneea severa se folosesc in plus retinoizii orali.
• Se mai foloseste terapia cu ultraviolete.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

| Andreeadeeadeeadeea a răspuns:

Poti incerca masca cu argila e foarte buna