| andrada_3947 a întrebat:

Cum pot sa scap de febra fara medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu stiu ca poti folosi otet, cel putin asa imi mai pune mama, uite aici mai detaliat: http://www.totulpentrufemei.ro/sanatate/scapa_de_febra_in_mod_natural_
Multa sanatate si sper sa iti revii curand.

| pinkpupix a răspuns:

Depinde ce cauze are febra, daca e din cauza unei infectii nu o poti opri decat cu antibiotice, daca e de la raceala incearca metode traditionale: ceai de soc, apa cu sare in nas, ciorapi cu otet si cartofi pe frunte, astea sunt metodele bunicii, la mine au functionat.

| DrugFree a răspuns:

Inmoi sosetele in apa cu otet, si ti sosetele 15 min. in picioare. Si sa bei lichide multe!
Insanatosire grabnica!

| princessmaya a răspuns:

Un paracetamol sigur nu te omoara...incearca cel putin un ceai fierbinte cu lamaie si miere, face minuni. Iar in caz ca transpiri noaptea ai face bine sa te si schimbi.

| Feitan a răspuns:

Simplu - Iti bagi picioarele in apa fiarta happy

| OlariuRox a răspuns:

Se infasoara corpul in frunze reci de brustur, varza proaspata sau hrean. frunzele se schimba cand s-au incalzit.

| OlariuRox a răspuns:

Suc praspat de caise, amestecat cu putina miere si eventual cu o tulpina praspata de menta.

| antonioger a răspuns:

De ce sa scapi de febra? Atata timp cat este sub 38 de grade incearca sa te bucuri si sa imbratisezi febra caci doar ea poate omora un virus. Odihna la pat, stai acoperita daca ai frisoane si protezeaza capul cu compresa rece.

| DEXARdinTZARIGRAD a răspuns:

Daca cauza e raceala desigur ca trebuie sa bei ceai fierbinte asa sa te friga un pic gitul cind inghiti, si. apropo mai stiu eu o reteta traditionala de la bunica care la mine avea totdeauna efect, lecuitoare si totodata si foarte gustoasa, reteta suna in feleul urmator:luam o ridiche nu chiar mare taiem capacelul de de-asupra apoi facem o gaura mica in ridiche anume in locul unde a fost taeat capacelul(partea de sus a ridichei), dupa asta punem 1-2 linguri de miere in gaura apoi astupam cu capacelul, lasam asa pina cind se face acolo un suc, luam cite o linguritsa inainte de mincare
. Incercati eu pur si simplu il ador big grin