| Wiffy991 a întrebat:

Sall cum sa scap de febra m-ai mare de 38 grade fara medicamente

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Comprese reci și / sau frecții cu alcool camforat.
Dar mai bine ar fi să mergi la medic!
Orice febră mai mare de 37, 5 este semn de boală destul de gravă! Pe de altă parte, febra este unul dintre mecanismele organismului nostru de a lupta cu boala - dacă îl „păcălim" și-i scădem prea mult temperatura nu e chiar cea mai bună soluție. Trebuie doar s-o ținem în frâu, să nu treacă peste 39.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cu impachetari reci si multe lichide. Insa e mai prudent si mai eficient sa se administreze un antiinflamator nesteroidian, algocalmin sau acetominofen.
http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/primul-ajutor-cazul-febrei-la-adulti

| JohnnyBi a răspuns:

M-ai mare? sau mai mare? baga-te in frigider, vezi daca te racoresti. altfel pastilele sunt mai utile

Răspuns utilizator avertizat
| Kirito21 a răspuns:

Baga niste sosete in otet si pune-le in picioare.

| MellanieeA a răspuns:

Faci o baie rece.