| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de ipohondrie? in primul rand vreau sa spun ce probleme am si poate imi dati o rezolvare, ca sa ma mai linistesc. De exemplu, eu cand sunt la dus si imi fac baie pe cap si stau pe loc uneori imi pierd echilibrul, o iau intr o parte., si cand merg pe strada, merg ciudat uneori (de obicei cand merg singur) mai ating cu piciorul de sosea, nu ma uit pe unde merg, cand este vrei denivelare pe ciment o iau din plin, si calc asa ciudat, si tot atunci cand sunt singur (sau asa cred eu, ca doar atunci) nu prea stiu sa merg fara sa imi gasesc o ocupatie, adica daca merg cu mainele pe langa corp o iau intr o parte, sau merg ca un tocilar, daca le tin in buzunar tot o mai iau intr o parte, dar merg un pic mai normal...sau cand vad o zona rosie pe corp, ma gandesc la cancer sau la altceva. pe fund am niste "bubite" rosii, si nu stiu de unde au aparut, pentru ca detin o igiena curata... ma mai si mananca uneori, si am unele zone pe corp unde ma mananca frecvent, aproape de usturime, acum, mai nou cred ca am scleroza multipla, pentru ca am mai multe probleme cu defecatia si. cam pe orice site am cautat, mereu la "cauze" scria si scleroza multipla. Eu am 14 ani, maine (22 decembrie ) fac 15. Nu beau multa apa, am dermatita atopica si mananc multa paine. Am incercat sa beau mai multa apa de acum, dar tot continua constipatia. Scaunul il fac lejer pana la un anumit punct, dupa nu mai pot ( poate confund si cu senzatia de scaun incomplet) dupa scaun am mereu o umflatura langa anus (care nu ma deranjeaza ). Si mi s-a intamplat de multe ori ca dupa constipatie, sa am diaree si dupa iarasi constipatie ( in acelasi scaun ) de exemplu, ieri, am avut o constipatie majora (nu mai am putut sa fac un scaun de 3-4 zile) si dupa ce am facut 20% din tot scaunul, m-am ridicat dupa wc si m-am dus la mine in camera, dupa jumatate de ora mi-a venit senzatia de diaree, m-am dus repede la wc si am facut scaun cu multa diaree, si dupa diaree (tot in acelasi scaun ) am fost iar constipat. Sange nu am in scaun, si acum ma gandesc sa nu am scleroza multipla sau sa nu am vreun cancer an.al sau de colon. scuze ca v am scris atat, dar daca puteti sa imi dati o explicatie pentru fiecare problema, eu ma gandesc nu mai la boli grave. sau poate am? nu pot sa ma duc acum la medic, sunt in alta tara, mai vin in tara in februarie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Mare parte din problemele tale se datoreaza tocmai ipohondiei. Constipatia si diaree mai mult ca sigur sunt consecinta stressului si a fricii de boli. Scleroza are multe alte simptome pe care tu nu le ai, asa ca se exclude. Cat despre cancer, cum a zis si AlGator cel mai bine ar fi sa te documentezi si de pe site-uri de incredere, nu de oriunde, pentru ca daca citesti pe net orice ai cauta o sa afli ca ai cancer. Acea umflatura de langa anus poate sa fie un hemoroid sau poate sa fie din cauza efortului mare de defecatie din cauza constipatiei. Pentru asta trebuie sa te vada un medic. Si in general, orice problema de sanatate apare (medie sau severa) trebuie sa te trimita in primul rand la medic, nu pe internet. Daca observi ca ai o problema de sanatate mergi la medic, nu iti da singur diagnostic dupa ce citesti pe internet 2 randuri. Daca medicina ar fi asa de usoara am fi toti medici, nu ar face saracii prosti 10 ani de scoala pentru a deveni medici.
Pe langa ce am scris mai sus, un psiholog te-ar putea ajuta mult. Exista multi care lucreaza gratuit cu minorii. Un psiholog iti asculta temerile si alaturi de tine incearca sa gaseasca rezolvare, explicatii logice si sa te faca sa intelegi ca nu trebuie sa iti fie frica si de umbra ta... Am mai vorbit cu tine si in privat si cred ca tot ce ti-am scris mai sus ti-am mai scris si in cateva mesaje private. Vad ca nu mi-ai ascultat sfaturile de atunci.
Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, asta e ipohondrie. Ipohondria e insa parte din probleme psihice mai ample, nu e independenta. Vad ca ai vointa sa fi normal, mergi la un psihiatru, dar iti recomand sa mergi la unul in tara in care stai, daca poti. Psihiatria noastra e mult in urma. Iar fizic sa stii ca nu ai nimic.

| ALGator a răspuns:

- Civilizația românească și medicina românească sunt prin excelență ipohondrice. Părinții și rudele 90℅ și ei.
Rupe-te din acest cerc.
- identifică și elimină superstițiile, miturile, pseudo știința. De exemplu, nu răcești dacă ieși cu capul ud sau stai cu fundul pe piatră.
- documentează-te
Google, Wikipedia, articole și documentare serioase (BBC). Caută studii în engleză. De exemplu sunt apa carbogazoasa, sau mincati după 18 dăunătoare? (răspuns nu).
- nu lua medicamente de capul tău și nu fă nici analize.
Învață să citești întotdeauna prospectele

Cînd rezolvi toate aceste puncte vei rămâi măcar numai cu propria ipohondrie, nu cu cea colectivă.

| ALGator a răspuns:

În mod paradoxal, sunt multe elemente de incultura medicala in descrierea ta. Și lipsa de experiență datorată virați. Dar pari a fi serios și ambițios. Ți ar prinde bine un mentor adult cu care să discuți. Sau poate o cunoștință student la medicină?
Stai liniștit că se rezolva. Succes :-)