| Avenger1337 a întrebat:

Am o problema, daca ii pot spune asa. Acum aproximativ o saptamana si jumatate am avut o constipatie sa zicem putin mai urata, de care am reusit in cele din urma sa scap ( norocul meu ca a tinut doar 2 zile ). Ei bine, dupa asta am crezut ca totul va fi in regula. dar nu este. Obtin 1 scaun pe zi la ore normale( mereu in acelasi interval de timp ), dar scaunul este in majoritatea cazurilor greu de eliminat. In alte cuvinte am probleme cu defecatia... Ar avea cineva vreo idee care ar putea fi cauza? Mentionez ca in momentul defecatiei nu au loc scurgeri de sange, iar durerile daca exista sunt sub forma de usturime, iar ele au loc doar in timpul defecatiei si putin dupa(2-5 minute - usturimi usoare), inrest totul fiind foarte normal. Totusi as dori sa elimin scaunul in mod normal. fara a fi nevoie a ma chinui. As dori raspunsuri de la persoane care au ceva experienta in domeniu. Multumesc anticipat.
PS: Stiu ca multe raspunsuri vor fi ceva de genul... du-te la doctor. M-as duce din nou, dar cred ca ar zice ca-s nebun sau ca am un corp de tot... avand in vedere ca momentan probleme de sanatate curg lant

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| babyalexa a răspuns:

Se prea poate.Eu de la el 2 zile am avut crampe pana si-a facut efectul dar acum e super nu mai am treaba.Multa sanatate.

11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Un tranzit intestinal normal se obtine avan o alimentatie bogata in fibre vegetale (legume, fructe, salate, seminte, cereale).
http://www.i-medic.ro/diete/boli-nutritie/constipatie

| Azµre a răspuns:

Da trebuie sa reclezi tractul, iei de la farmacie Fibre exact asa se numesc sunt niste pastile 30 la numar va sa zica thinking oricum e vreo 7 lei faci tratament cu ele ia 2 pe zi si in decurs a 3-4 zile o sa fii ca noua, am patit si eu acelasi lucru si prietena mea cel putin ea avea o problema ea avea scaun odata la 2 saptamani O_o... pana intr-o zi cand a facut cu sange, si am vb cu un medic care mi-a zis sa iau Fibre si o crema pentru sangerare. Ma rog s-a rezolvat in 3 zile acum are scaun normal.

| babyalexa a răspuns:

Iti recomand sa bei o cana de ceai verde seara, inainte de culcare.Este cel chinezesc(cutie verde inchis pret 8 ron) care se gaseste in farmacii special pentru constipatie, balonari, etc.Crede-ma ca este super ok.Eu beau de 2 saptamani(si pentru probleme dar si pentru a slabi)

| akaleesh20 a răspuns (pentru babyalexa):

Nu il mai folosi pe acela...in timp iti va creea disconfort abdominal si crampe groaznice eu am pati-o.incearca silueta perfecta.

| babyalexa a răspuns (pentru akaleesh20):

In primele 2 zile cam asa am patit si eu dar vad ca acum nu mai am treaba.De ce firma este produs silueta perfecta? Ca am vazut mai multe de genul asta si nu stiu pe care sa il inverchappy

| Avenger1337 explică (pentru babyalexa):

Chiar azi am cumparat ceaiul verde pe care mi l-ai recomandat. Si sper sa dea rezultate pe termen scurt. Initial am crezut de probleme mai grave, dar cred ca o cauza pentru ceea ce mi se intampla este ca timp de peste o luna si jumatate de zile eu nu pusesem pic de ciorba, supa in gura.

| Avenger1337 explică (pentru babyalexa):

Eu nu am avut probleme de genul. De obicei nu prea am probleme cu medicamentele( doar ca si fapt divers nu am mai vomitat, nu am mai avut febra de la varsta de 6 - 7 ani - acum avand 18). Si-a facut destul de bine efectul, chiar din prima zi, doar ca in prima zi a fost sub forma de diaree, astazi nu am avut nici cel mai mic disconfort.

| babyalexa a răspuns (pentru Avenger1337):

Ma bucur daca te simti mai bine.Multa sanatate si pe viitor.

| akaleesh20 a răspuns (pentru babyalexa):

Esate de la fares

| babyalexa a răspuns (pentru Avenger1337):

Se prea poate.Eu de la el 2 zile am avut crampe pana si-a facut efectul dar acum e super nu mai am treaba.Multa sanatate.

| akaleesh20 a răspuns:

Foloseste un protector de colon, si incearca ceaiurile naturiste sa poti iesi mai usor, fara durere, combinat vei avea scaune normale te asigur! si eu am avut probleme acum ceva timp din cauza unei diete pentru slabit.

| andyspider a răspuns:

Salut, dupa ce bei o cafea naturala, dupa aproxiativ 2 ore manaca un bol de pufarin (proaspat). O sa scapi de de contipatie, problema va fi ca o sa ai dearee happy dar ii bine asa ca te mai cureti in interior.
Sper ca te-am ajutat
Sanatate!