| Ana2920 a întrebat:

Cum pot sa scap de senzatia de greata? As manca ceva, dar nu mi-e foame si nu imi vine sa mananc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi bine, daca ai putea varsa cat mai mult.
Daca simti in gura gustul vreunei mancaruri consumate, atunci arunca ce a mai ramas din ea, fiindca e stricata!

Tine regim 2-3 zile!
In prima zi bei doar ceai de musetel, neindulcit.
Dupa cel putin 12 ore de baut ceai, poti manca si putina paine prajita.
Abia a doua zi vei incepe treptat sa mananci cate putin dietetic.
In a patra zi poti manca din nou mancare obisnuita.

| RobertMoon a răspuns:

Fa o limbare de 10-15 minute, iar cand te intorci cred ca o sa poti manca ceva. Am avut si eu problema asta si am realizat ca era pe fond psihic, nu ca as fi avut vreo problema de sanatare, eram putin stresat. Daca nu functioneaza metoda asta ia-ti de la plafar sau farmacie tinctura de anghinare, iti pui in jumatate de pahar cu apa 20-30 picaturi si bei. (chestia asta iti stimuleaza digestia si sucurile gastrice si teoretic ar trebui sa iti faca pofta de mancare dupa 30-35 minute dupa ce bei). Daca nu merge nici asa mergi la doctor si fa-ti niste analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate greață asta o ai ca stai prea mult în casa, nu ți ai oxigenat creierul, sau e un simptom al anemiei.
Include multă salata de sfecla /sucuri de sfecla în dieta ta.

| user6789 a răspuns:

Incearca sa bei apa cu lamaie stoarsa, cat de multa lamaie suporti. Si mananca ceva mai usor pentru inceput, fara grasimi, prajeala, etc. Probabil ai fierea incarcata happy Daca vezi ca starea persista ar fi bine sa mergi la medic