| Maria1211 a întrebat:

Cum pot sa scap mai repede de raceala? sunt racita cam de 2 zile si ma doare capul si cam tot corpul si in gat si sunt infundata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

K deci. iti spun ce fac eu in general

1. Picioare calde ( iei un lighean si il umpli de apa calda dupa care sub lighean iti pui sosetelele sa fie calda dupa ce se raceste apa)

2. Ceaiurile ( Cel mai repede se desfunda nasul cu un ceai fierbinte cu miere )

3. Aerosolul ( EVITA-L! Blocheaza caile respiratorii si o sa ai probleme grave pulmonare mai tarziu! )

4. Dupa ce ai bagat picioarele in apa calda sterge-te si intra sub plapuma ( iti va fi cald dar ramai acolo iti face bine. In vreo ora sau 2 situatia se va ameliora, te vei simti mai bine )

5. Medicamentele * imediat inainte sa intrii sub plapuma ia un algocalmin (fiola) si un cetebe pe care il vei inghiti cu apa cu lamaie stoarsa ( nu toata! cateva picaturi sa ofere aciditate apei)

Baga-te sub plapuma la un somn sau la televizor pe programele care iti plac

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Te duci la doctor sa-ti dea tratament. Alta cale mai usoara nu prea exista...

| untu a răspuns:

Bei ceai de tei cu lamaie si se iei NUROFEN (gripa si raceala) de doua ori pe zi (o pastilala 6 ore) dupa ce mananci si sa stai pe pat! Dupa 1-2 zile vei fi ca nou in picioare!

| TCosminn a răspuns:

Iesi afara din casa si plimba-te. Ia o gura de aer curat. Virusul odata contactat trebuie sa isi faca efectul. O sa mai ai o zi sau doua de stare mai acuta dupa care o sa se reduca. Somnul bun, un ceai semi fierbinte si o baie la picioare calda ajuta.